Korzystając z wolnych, wakacyjnych chwil, pragniemy Państwa zachęcić do lektury książek traktujących o naszej lokalnej historii i wydanych przez Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu.
Poniżej przedstawiamy wykaz publikacji, z którymi można się zapoznać i które można kupić podczas organizowanych przez nas wakacyjnych imprez plenerowych „Niedziele na Rynku” oraz w naszej siedzibie.
Beit Radom. Dom Radom. Historia radomskich Żydów, red. Renata Metzger, Radom 2019, cena: 12,50 zł
Książka nawiązuje do Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad” organizowanych przez „Resursę Obywatelską” od 2009 roku. Traktuje o wielokulturowości i wielowymiarowości przedwojennego Radomia, w którym blisko jedną trzecią mieszkańców stanowiła społeczność żydowska. W 2017 r. obchodziliśmy 75. rocznicę likwidacji radomskiego getta i transportu większości radomskich Żydów do obozu zagłady w Treblince. W publikacji znajdują się m.in. materiały z wystawy dokumentującej ich historię, a przygotowanej specjalnie na tę szczególną edycję „Śladu”. Książka napisana w języku polskim, przetłumaczona na język angielski.
Raport z zagrożonego miasta. Opowiadania pandemiczne. Antologia, red. Elwira Dzikowska, Katarzyna Jagiełło, Marcin Kępa, Radom 2020, cena: 11 zł
To zapis wspomnień radomian z wyjątkowego okresu pandemii i pokłosie konkursu literackiego „Raport z zagrożonego miasta” (tytuł nawiązuje do słynnego wiersza Zbigniewa Herberta) ogłoszonego w marcu 2020 roku przez „Resursę Obywatelską”. Jest niecodziennym wydarzeniem podyktowanym przez osobliwe i niezwykłe okoliczności, w których się nagle znaleźliśmy. Konkurs czasu pandemii odbywał się w nietypowej przestrzeni: na Facebooku i na stronie internetowej naszej instytucji. Niniejszy zbiór zawiera też kilka tekstów pozakonkursowych autorstwa organizatorów.
Księga Radomia. Historia zgładzonej przez nazistów społeczności żydowskiej w Polsce, zebrał i wydał Alfred Lipson, red. Sebastian Piątkowski, Radom 2017, cena: 20 zł
Ze wstępu: „(…) Ci spośród wschodnioeuropejskich Żydów, którzy ocaleli, tworzą i publikują książki dla upamiętnienia ich zgładzonej społeczności. (…) Książki te nie są pisane przez profesjonalnych pisarzy czy sławnych autorów, ale przez zwykłych ludzi, potomków tych, którzy stworzyli pierwszą Księgę na świecie. (…) Księga pamięci jest ważniejsza niż jakikolwiek nagrobek, ponieważ ten ostatni jedynie wskazuje miejsce pochówku i datę śmierci, a nie mówi nic o bogatym życiu i osiągnięciach zmarłego”.
Robert Wiraszka, Szpital św. Kazimierza w Radomiu (1829–1968),Radom 2020, cena: 16.50 zł
Ze wstępu: „(…) Niniejsza pozycja to popularnonaukowa opowieść o życiu szpitala ułożona chronologicznie, z informacji pochodzących z oficjalnych dokumentów, sprawozdań, artykułów prasowych, wspomnień, relacji, pamiętników czy już istniejących opracowań. Popularyzacja lokalnej historii to główny cel OKiSz „Resursa Obywatelska” w Radomiu. Znając lokalną historię, możemy lepiej identyfikować się ze swoją małą Ojczyzną, budować lokalny patriotyzm niezbędny w naszym działaniu tu i teraz”.
Nieoczywista przynależność. Rozmówcy Resursy, red. Adrian Szary, Radom 2023, cena: 10 zł
To zbiór rozmów z pisarzami i poetami z Radomia i regionu radomskiego. Jego twórcy mają na celu popularyzację działalności literackiej tych autorów, którzy są związani z naszym miastem i wpływają na rozwój lokalnej kultury.