Podczas nadchodzącej Uliczki Tradycji przeniesiemy się do lat 1915-1918. Klimat epoki zapewnią ludzie i historyczne artefakty.

Dzięki Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Bellum” odtworzony zostanie namiot biura werbunkowego do Legionów. Samych rekonstruktorów – w austro-węgierskich i legionowych mundurach wojskowych – będzie można spotkać w różnych punktach festynu. Między innymi przy budce wartowniczej i szlabanie, które będą strzegły wejścia na teren imprezy, czy dioramie szpitala legionowego, który w latach wojny funkcjonował w budynku Resursy, a który zostanie w symboliczny sposób zrekonstruowany w jednym z pomieszczeń Ośrodka. W siedzibie Resursy wojenny klimat przywołają ponadto dwie kolejne wystawy historyczne: jedna, ukazująca wojenne mundury trzech zaborczych armii oraz wybrane eksponaty tzw. sztuki okopowej, udostępnione organizatorowi ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, druga będzie wyborem najciekawszych radomskich afiszy z lat I wojny światowej, ze zbiorów kolekcjonera Tomasza Staniszewskiego. Ich lektura dowodzi, że historia kołem się toczy…

Na dwóch dużych kołach przed budynkiem Resursy stać będzie wielka armata – idealny rekwizyt do wykonania ciekawych zdjęć pamiątkowych. Z kolei wystawa karabinów ze wszystkich frontów Wielkiej Wojny zagości na stoisku wystawowym zapaleńców historii pod wodzą Pawła Łuk-Murawskiego, rozłożonym na zielonym terenie parku Placu Jagiellońskiego (za sceną główną). Wystawa okraszona gawędą i dynamicznymi pokazami z pewnością będzie dużą atrakcją dla miłośników historii, jak i laików.

Serdecznie zapraszamy w dniach 10-11 września!


uliczka tradycji

Patronat nad „Uliczką Tradycji” objęli:

MARSZAŁEK WOJ. MAZOWIECKIEGO ADAM STRUZIK
PREZYDENT RADOMIA RADOSŁAW WITKOWSKI
PRZEWODNICZĄCA RADY MIEJSKIEJ W RADOMIU KINGA BOGUSZ

Partnerami wydarzenia są:

SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
IMPERIAL TOBACCO
SKANSEN RZEKI PILICY w TOMASZOWIE MAZOWIECKIM

Sponsorzy:

ITM Poland Sp. z o. o
CERRAD Sp. z o.o
RADMOT Toczenie CNC i Frezowanie CNC
TS ALUMINIUM Polska Sp. z o. o
REWITALIZACJA Spółka z o.o
RAFFAELLO Farby i Dekoracje
HUMANSOFT Polska

Patronat medialny:
RADIO REKORD
TELEWIZJA DAMI
Cozadzień.pl
Tygodnik 7 DNI