W najbliższy weekend w Resursie będzie można obejrzeć znakomite filmy – najnowsze oraz najczęściej nagradzane produkcje i koprodukcje Szkoły Wajdy (www.wajdaschool.pl). Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

6 marca 1926 roku w Suwałkach urodził się Andrzej Wajda – wybitny polski reżyser teatralny i filmowy, wielki patriota oraz człowiek autentycznie kochający Radom. To w naszym mieście, jak sam twierdził, spędził dziesięć najbardziej chłonnych lat, które ukształtowały jego niezłomny charakter, wrażliwość oraz umiejętność wnikliwej obserwacji świata.

Dwadzieścia lat temu, z inicjatywy dwóch mistrzów polskiego kina – Andrzeja Wajdy oraz Wojciecha Marczewskiego powstała w Warszawie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jak piszą na swojej witrynie internetowej kontynuatorzy dzieła zainicjowanego przez wielkich polskich filmowców celem powołania szkoły była pomoc młodym twórcom w przygotowaniu profesjonalnego debiutu poprzez pracę zespołową z doświadczonymi filmowcami. Miejsca, gdzie znani ludzie kina (reżyserzy, scenarzyści, producenci) będą pracować ze studentami nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów.

Tutaj swoje filmy rozwijali między innymi: Agnieszka Smoczyńska, Bartek Konopka, Paweł Maślona, Łukasz Ronduda, Konrad Aksinowicz, Valentyn Vasyanovich, Andrzej Saramonowicz, Piotr Trojan, Maryna Gorbach, Adrian Panek, Piotr Domalewski, Olga Chajdas, Agnieszka Elbanowska, Greg Zgliński czy Bodo Kox.

A pomagali im w tym znakomici wykładowcy jak: Wojciech Marczewski, Paweł Pawlikowski, Marcel Łoziński, Ildiko Enyedi, Volker Schlöndorff, Joanna Krauze, Leszek Dawid, Katarzyna Klimkiewicz czy Sławomir Fabicki.

Chcąc uświetnić 20 rocznicę powstania Szkoły Wajdy powstała inicjatywa organizacji szeregu wydarzeń filmowych w miastach, z którymi związany był jej założyciel i patron. W dniach od 9 do 10 lipca br. w gmachu Resursy Obywatelskiej będzie można bezpłatnie obejrzeć najnowsze oraz najczęściej nagradzane produkcje i koprodukcje Wajda Studio.

A będą to:

9 lipca | godz. 18:00

BLISKO ZIEMI | dokument | 29 min.
Reżyseria, scenariusz – Paulina Sikora
Produkcja: Wajda Studio

Nagroda za najlepszy film krótkometrażowy – Best Short Award – na London International Documentary Film Festival 2022, nagroda za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny na 40. Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie, Grand Prix w kategorii Film studencki w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych OKFA w Koninie oraz Wyróżnienie Specjalne na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA w Poznaniu.

Bohaterami filmu są Małgorzata i Mariusz – mieszkańcy małego miasteczka w południowo-wschodniej Polsce. Film kreśli intymny portret ich współzależnego związku, na stałe naznaczonego przez alkoholizm Mariusza. Relacja ta jest daleka od perfekcji, ale pomimo ciągłych napięć jest w niej dużo troski i subtelnych gestów miłości.

SZKLANE NEGATYWY | dokument | 39 min.
Reżyseria, scenariusz – Jan Borowiec
Produkcja:Wajda Studio

Nagroda dla najlepszego krótkiego filmu dokumentalnego na Master of Art Film Festival w Sofii, nagroda Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi.

Podczas remontu kamienicy w Lublinie w 2010 roku, robotnicy natrafili na ścianę, której nie było w planach budynku. W ukrytym za nią schowku odkryli zbiór zdjęć wykonanych na szkle. Kolekcja zawiera ponad 2700 szklanych negatywów przedstawiających ludzi, którzy mieszkali w Lublinie prawie 100 lat temu. Autor filmu razem z Tal Schwartz, wolontariuszką z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, poszukują odpowiedzi na pytania, kto wykonał zdjęcia, a także kim są ludzie przedstawieni na fotografiach. Śledztwo prowadzi do Izraela, gdzie docierają do osób, dzięki którym tajemnica kolekcji może zostać odkryta.

BUKOLIKA | dokument | 70 min.
Reżyseria, scenariusz, zdjęcia – Karol Pałka
Produkcja: Wajda Studio
Koprodukcja:EC1 Łódź – Miasto Kultury, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Nagroda Silver Dove na festiwalu DOK Leipzig 2021, nagroda dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego na Millennium Docs Against Gravity 2021, a także nagrody na 41 Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film (dwa złote Jantary – za reżyserię i zdjęcia).

Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na obrzeżach świata, zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. Bukolika to przypowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.


10 lipca | godz. 16:00

Między nami | dokument | 52 min.
Reżyseria, scenariusz – Dorota Proba
Produkcja: Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Koprodukcja: Wajda Studio

Nagroda dla najlepszego filmu polskiego na Millennium Docs Against Gravity Film Festival 2020, „Złoty Anioł” w konkursie filmów polskich “From Poland” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest 2020 w Toruniu.

Intymny portret trzech związków. Pary decydują się podjąć szczerą rozmowę zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń dla wymiany skrywanych emocji i wyznań. Film jest niepozbawionym humoru obrazem współczesnej miłości, wnikliwie przygląda się znaczeniu bliskości i obecności drugiego człowieka.

Symfonia Fabryki Ursus | dokument | 60 min.
Reżyseria – Jaśmina Wójcik
Scenariusz – Igor Stokfiszewski, Jaśmina WójcikProdukcja: Wajda Studio
Koprodukcja: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, MX35, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe Kronika Polska Kronika Filmowa

Nagroda na Hot Docs 2019 w Toronto za najlepszy dokument średniometrażowy, nominacja do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020.

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii. „Symfonia Fabryki Ursus” jest dokumentem kreacyjnym wprowadzającym do filmu metody sztuki partycypacyjnej i sztuki ze społecznością. To również film łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Przede wszystkim jednak jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.

Kometa | dokument | 18 min.
Reżyseria, scenariusz: Adam Buka
Produkcja: Fundacja Szkoła Wajdy

Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Pärnu, w Estonii.

Kameralny, intymny świat piątki rodzeństwa z warszawskiego bloku wypełniony bajkami, podróżami na balkon, pestkami czereśni i niecierpliwym oczekiwaniem na pojawienie się kolejnego członka rodziny. Historia z punktu widzenia dzieci staje się opowieścią o bliskości i etapie dorastania kiedy mama stanowi centrum wszechświata.

Zapraszamy serdecznie!