Zapraszamy na spotkanie z dr. Adamem Olczykiem połączone z dyskusją i wykładem wokół hasła Nieznośne pytanie o aktualność myśli. Czy uczy nas jeszcze Leszek Kołakowski? Wydarzenie odbędzie się w piątek, 19 kwietnia o godz. 18.00.

Komentatorzy twórczości Leszka Kołakowskiego są raczej zgodni, że najważniejsze prace filozof tworzył do końca lat 80. Od ich powstania dzieli nas zatem niemal 40 lat. Gdy sięgnąć dalej – do prac z pierwszej połowy lat 50. – dystans ten zwiększa się do ponad 70 lat.

Dzisiejszy świat jest miejscem zupełnie innym niż to, które próbował objąć swoją myślą autor Głównych nurtów marksizmu. W międzyczasie zmieniły się orbity filozoficznej refleksji, co jest szczególnie istotne, gdy zauważymy, że Kołakowski był nie tylko (jak to zgrabnie ujęła Barbara Skarga) „sceptykiem metafizycznym”, ale i komentatorem bieżących, współczesnych mu wydarzeń. Pisał jednak o świecie sprzed globalnej pandemii, sprzed ery mediów społecznościowych. Świat Kołakowskiego nie stał na skraju katastrofy klimatycznej, nie był miejscem refleksji nad gender. Nie martwiła Kołakowskiego wizja społeczeństwa „zmęczonego” (prędzej: „umęczonego”), a gdy pisał o Europie, to była to Europa, w której Rosja nie rozpoczęła wojny z Ukrainą.

Niemal 15 lat po śmierci Kołakowskiego warto zadać sobie pytanie o to, w jakim zakresie (czy w ogóle?) jego myśl pozostała aktualna wobec najważniejszych wyzwań współczesnej (praktycznej) refleksji filozoficznej. Kołakowski łączył świat zadumy metafizycznej z praktyką dnia powszedniego. Czy to, co mówił o Bogu, Absolucie, Prawdzie i wartościach, może przyczyniać się do „budowania naszego życia moralnego” w 2024 r.?

Dr Adam Olczyk – prawnik, radca prawny zajmujący się prawem podatkowym, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, autor książki Filozofia Leszka Kołakowskiego. Marksizm, chrześcijaństwo i prawa człowieka, autor publikacji z zakresu teorii i filozofii prawa oraz prawa podatkowego.


CAŁEGO FESTIWALU


Wydarzenie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia.
Zadanie publiczne finansowane ze środków Gminy Miasta Radomia.

Partnerzy wydarzenia:
Polskie Towarzystwo Filozoficzne
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Radomiu
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Radomiu