Odkrywamy karty przed nadchodzącą Uliczką Tradycji, czyli największym w mieście i regionie festynem historycznym. Cieszymy się, że po ubiegłorocznej internetowej odsłonie naszej imprezy, we wrześniu znów spotkamy się z Wami na żywo. Zapiszcie sobie w kalendarzach termin 11-12 września. Szykujemy dla Was moc niespodzianek!

Hasłem tegorocznej Uliczki Tradycji będzie ?Kosmiczny odlot z małej stabilizacji?. Jak zauważyliście już w komentarzach na naszym Facebooku, tytuł Uliczki został częściowo zapożyczony z dramatu Tadeusza Różewicza ?Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja? z 1964 r. Jest to zabieg celowy, ponieważ tym razem przeniesiemy się w lata 60. XX wieku, pokazując Radom na tle świata z czasów rządów Gomułki. Sprawdzimy, czy będzie to okres równie ciekawy, jak ten międzywojenny. W Resursie zagoszczą motywy i symbole charakterystyczne dla tych szalonych lat. Będą: rock&roll, hipisi i… marzenia o kosmosie.

Gościem specjalnym będzie Kamil Sipowicz ? znany i ceniony pisarz, poeta, historyk filozofii, dziennikarz, malarz, rzeźbiarz, autor książki ?Hipisi w PRL-u?. W trakcie spotkania zabierze nas w podróż w lata 60., odkrywając przed nami magię i niepowtarzalność epoki, w której narodził się ruch hippisowski. Był on swoistą kontrkulturą kontestacyjną, buntem młodych ludzi, którzy szukali wolności, swobody wyrażania siebie; zadawali pytania ważne i aktualne także, a może zwłaszcza, dzisiaj.

Kosmiczne emocje zapewni Astrobaza Radom, dzięki której wszyscy zainteresowani będą mogli obserwować niebo przez specjalne teleskopy. Dodatkowych atrakcji nie zabraknie również w mobilnym planetarium (namiot sferyczny), w którym przewidziano prezentacją multimedialną.

?Zdobyć Księżyc? to tytuł wyjątkowej wystawy fotograficznej, którą zobaczymy podczas Uliczki. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Domu Spotkań z Historią oraz Muzeum Geologicznego przy Uniwersytecie Warszawskim.

Tradycyjnie nie zabraknie również muzycznych atrakcji. Jedną z gwiazd wydarzenia będzie Nika Grann, na której koncert ?Sami pośród chmur? już teraz zapraszamy. Artystka wychowała się w muzycznej rodzinie, gdzie od najmłodszych lat słuchała Jimiego Hendrixa, Depeche Mode, The Beatles, czy The Doors. W 2020 roku wzięła udział w koncercie Debiuty 57 KFPP w Opolu. W swojej twórczości nawiązuje do ery hipisów.

To zaledwie wycinek szykowanych przez nas atrakcji. Gwarantujemy, że w dniach 11-12 września w Resursie Obywatelskiej nie będzie można narzekać na nudę. Już wkrótce ogłosimy kolejne punkty programu i gwiazdy Uliczki Tradycji 2021. Śledźcie nas na Facebooku i Instagramie!