lubisz to ? :)

A A A

Retrospotkanie 3

Tym razem zobaczymy „Radom oczami Wojciecha Kalinowskiego”, czyli zaprezentujemy widoki miasta utrwalone na kliszach fotograficznych wybitnego architekta urbanisty. Profesor Wojciech Kalinowski (1919-1992) z Radomiem był związany przez wiele lat. Tu mieszkał, prowadził badania i publikował liczne artykuły naukowe. To on unikalny układ przestrzenny Radomia wprowadził na karty podręczników urbanistyki. Bogatą fototekę prof. Kalinowskiego posiada Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Składa się na nią ok. 10 tys. klisz i slajdów ukazujących zabytki architektury Polski i świata oraz blisko tysiąc fotografii Radomia, wykonanych w latach 1953-1975. Zdjęcia Kalinowskiego są niezwykłym dokumentem szybko zmieniającego się wyglądu miasta lat powojennych. Najciekawsze z nich zaprezentuje i omówi Piotr Rogólski – pracownik Muzeum, uczeń profesora.

 

Ponadto podczas spotkania społeczność „Restrospekcji” zaprezentuje 10 najbardziej niesamowitych, i mało znanych ciekawostek o Radomiu. Nie zabraknie także prezentacji prywatnych fotografii i dokumentów samych radomian. Wszystkich, którzy chcieliby zaprezentować swoje rodzinne zbiory, zapraszamy serdecznie do „Resursy”. Zdjęcia i dokumenty zostaną zeskanowane i pokazane szerszej publiczności podczas kolejnego „Retrospotkania”.

 

Na koniec wyświetlony zostanie kolejny film dokumentalny z bogatego dorobku „Resursy”. Będzie to powstały w ramach cyklu „Radomskie Portrety” obraz „Odkrywca Radomia. Wspomnienie o profesorze Wojciechu Kalinowskim”.