lubisz to ? :)

A A A

Radomskie lotnictwo okresu międzywojennego - wystawa dokumentalna

To ekspozycja przygotowana w ramach siódmej już edycji Festynu Historycznego „Uliczka tradycji”, tym razem - lotniczej, zatytułowanej „Awiacje & Wariacje”. Na wystawie znalazły się zarówno historyczne fotografie jak i książki z zakresu „wielkich” lotów i  szkoleń lotniczych, ale również czasopisma poświęcone lotnictwu, takie przykładowo jak „Lotnik”, „Przegląd Lotniczy” czy „Skrzydlata Polska”. Wszystkie  dokumenty pochodzą ze zbiorów prywatnych ppłk. rezerwy pilota Zenona Winnickiego, który w niedzielę 14 września miał swoją autorską prezentację przybliżającą zagadnienia z zakresu radomskiego lotnictwa.
Dzięki dostarczonym przez autora archiwalnym materiałom mogliśmy zapoznać się z historią Szkoły Podchorążych Rezerwy - Radom Sadków od początków jej istnienia, a więc budowy i oddania
w użytkowanie w 1932 r., instruktażu i lotów szkoleniowych,  przez burzliwy okres wrześniowych bombardowań lotniska(1939 r.), aż po fotografie i dane oficerów aresztowanych i pomordowanych przez Rosjan w 1940 r.
Ekspozycję wzbogaciło kilka plansz ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz wystawa niewielkich kartonowych samolotów z Klubu Modelarsko – Historycznego „Sokół”, mieszczącego się przy Domu Kultury „Idalin”. Ci ostatni dostarczyli  również materiał ekspozycyjny dotyczący historii „Godła Kościuszkowskiego”, oraz takich latających maszyn z okresu międzywojennego jak „Wilk”, „Sum”, „Jastrząb”, „Karaś” czy „Żubr”.
Kompozycję wystawową uzupełnia największy z prezentowanych modeli – samolot RWD 5 (w skali 1: 8) -  tym razem z Klubu Modelarskiego Aeroklubu Radomskiego autorstwa Waldemara Janika. To na nim polski pilot Stanisław Skarżyński dokonał 7 maja 1933 roku słynnego przelotu przez Atlantyk, z Europy do Ameryki Południowej. Lot trwał 17 h
i 55 min.
Zapraszamy zatem tych, którzy z różnych względów nie przybyli na naszą „Uliczkę Tradycji”, aby zapoznali się z tą interesującą historią lotniczą. Wystawa czynna będzie do 29 września.