A A A

Nie żyje Tamara Kołakowska, żona prof. Leszka Kołakowskiego

Nie żyje Tamara Kołakowska, żona prof. Leszka Kołakowskiego, Honorowego Obywatela Radomia. Pani Tamara zmarła w Anglii, w Oxfordzie, gdzie przez lata mieszkała wraz z Profesorem. Miała 91 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Warszawie, prawdopodobnie w drugiej połowie października. Tam, na warszawskich Powązkach, spoczywa prof. Kołakowski.

Pani Tamara wraz z Profesorem, gdy tylko pozwalało na to zdrowie, chętnie odwiedzała Radom, miejsce urodzin Kołakowskiego. W 2007 r. Państwo Kołakowscy przyjechali do Radomia na zaproszenie Prezydenta, by tu świętować 80. urodziny Filozofa. Witały ich wtedy tłumy radomian. Wtedy też narodziła się idea stworzenia w Radomiu Festiwalu Filozofii im. Prof. L. Kołakowskiego. Niestety, Profesor wkrótce zmarł, w 2009 r., ale pani Tamara nadal interesowała się festiwalem, oczekiwała dokładnych relacji z jego przebiegu, dopytywała, co słychać w Radomiu. Wraz z córką Agnieszką podjęła decyzję o ufundowaniu nagrody dla uczniów szkół średnich. Nagroda im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia jest wręczana od lat podczas Festiwalu Filozofii dla zwycięzców Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej. Dodatkowo wyróżniani są laureaci Olimpiady z Radomia.

Do Radomia, do Muzeum im. J. Malczewskiego, rodzina Profesora przekazała także wiele pamiątek. Dzięki temu w 2012 r. został tam otwarty Gabinet prof. L. Kołakowskiego. Pani Tamara brała udział w otwarciu ekspozycji. Niestety, stan zdrowia nie pozwolił już pani Tamarze na wizytę w Radomiu kilka lat później, gdy na deptaku stanęła ławeczka Prof. Kołakowskiego. Oglądała zdjęcia i filmy z uroczystości, z kolejnych festiwalu, fotografie pasażu im. Profesora. - To prawie tak, jakbym była tam z wami. Dziękuje za pamięć. Ja też już czuję się, jakbym w części była z Radomia  - pisała do „Resursy Obywatelskiej”, organizatora festiwalu, po jego ostatniej edycji.

Pani Tamaro, to my dziękujemy za pamięć, za dobre myśli o Radomiu. Agnieszko, Piotrze, wyrazy współczucia. Jesteśmy z Wami w tych trudnych chwilach.

 fot. Tamara Kołakowska z zięciem Piotrem i córką Agnieszką w muzeum podczas otwarcia Gabinetu prof. Kołakowskiego.