Blog Zabawy podwórkowe

Wystarczył kawałek kredy, piłka, patyk czy kapsle po oranżadzie. Kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu dzieciństwo kojarzyło się z mnóstwem zabaw i gier wymyślanych wspólnie z grupą rówieśników, podwórkowych przyjaciół. Były proste w organizacji, nie wymagały umiejętności liczenia więcej niż do dziesięciu i co najistotniejsze każdy mógł w nich brać udział.

Dzieciaki ganiały niezmordowanie od rana do kolacji po podwórku, odkrywając magię gry w chowanego, berka, klasy, gumę i kapsle – żeby wymienić te najważniejsze. Czas upływał szybko przy wspólnej zabawie; nikt nie był znużony ani znudzony.

Jak spędzaliśmy czas wolny na naszych podwórkach, przypomina Resursa Obywatelska podczas adresowanego do dzieci i ich rodziców programu: Niedziele na Rynku. Podczas kolejnych niedziel przypominaliśmy dawne zabawy, gry i wszelkie aktywności z lat dzieciństwa naszych rodziców, kiedy jeszcze bez udziału Internetu i elektronicznych gadżetów, można było wykorzystywać własne pomysły
i tworzyć dziecięcy świat podwórkowych zabaw. Proponowaliśmy powrót do czasów, w których atrakcją było wspólne, kreatywne zagospodarowywanie podwórkowej przestrzeni, gry i zabawy, gonitwy za piłką do późnego wieczora bez względu na pogodę, rozmowy, pierwsze przyjaźnie, wspólnie historie.
Podczas tych Niedziel powróciliśmy do czasów beztroski, wolności i prawdziwego dzieciństwa.

Każdej Niedzieli na Rynku towarzyszył inny temat związany z interesującymi aktywnościami przeznaczonymi dla dzieci chcącymi spędzać czas na świeżym powietrzu. Podczas pierwszego pikniku wszyscy, którzy odwiedzili radomski Rynek, mieli okazję zobaczyć za sprawą Parkatoników, specjalne scenki teatralne. Parkatoniki w swoim kształcie i konstrukcji przypominają stary skrzynkowy aparat fotograficzny na statywie, który służy prezentacji minispektakli teatralnych, zilustrowanych muzyką klasyczną. Widz zakłada słuchawki i przez specjalny otwór „podgląda” odgrywaną, specjalnie dla niego miniaturę teatralną. Jest to zupełnie inne spojrzenie na teatr, inspirujące i rozwijające dziecięcą wyobraźnię.

Drugą Niedzielę na Rynku poświęcono rowerom – przez wszystkich ulubionym jednośladom – które najczęściej trzymaliśmy pod schodami, w piwnicach czy innych schowkach. Podczas niedzielnego pikniku, na uczestników czekało wiele atrakcji związanych z rowerami. Na Rynku pojawił się tor pumptrack,
czyli innowacyjny tor rowerowy, po którym może poruszać się każdy, niezależnie od wieku i poziomu prezentowanych umiejętności. Stanęło również miasteczko ruchu drogowego, w którym młodzi cykliści uczyli się prawidłowej interpretacji znaków, m.in. poznawali zasady pierwszeństwa przejazdu oraz właściwego zachowania w wielu sytuacjach, które mogą spotkać na drodze. Dla najmłodszych dzieci przygotowana została strefa malucha.

Kolejna Niedziela na Rynku, skierowana była ku strychowym znaleziskom i historii Radomia.
Warsztaty archeologiczne, Regionalny Zlot Kolekcjonerski, warsztaty pocztówkowe, czy wycieczka śladami zaginionego klucza św. Kazimierza, to tylko niektóre z atrakcji czekających na uczestników pikniku. Tematem przewodnim spotkania była ekologia i wszystko, co się z nią wiąże. Uczestnikom organizatorzy zaproponowali animacje, warsztaty, zbiórkę elektrośmieci i występ teatru Mozaika ze spektaklem
pt. Grajmy w zielone.

A co czeka naszych Gości podczas ostatniej Niedzieli na Rynku? Już 14 sierpnia zapraszamy na zabawy związane z majsterkowaniem, warsztaty techniczne oraz animacje naukowe w wykonaniu Heweliuszy Nauki. Dorośli będą mieli szansę powrócić do beztroskich, dziecięcych lat, a dzieci jak to dzieci, będą się bawić i swoimi pomysłami ubarwiać nasz wspólny świat.

Katarzyna Jagiełło