Pora na kolejne wspomnienia z serii „Z pamiętnika galernika”. Tym razem przypomnę Państwu wystawę z 2011 roku zatytułowaną ŚLADAMI ŚWIDERMAJERA.

To ekspozycja traktująca o niezwykle pięknej, ażurowej (niczym koronka), drewnianej architekturze, powstałej na przełomie XIX i XX wieku w podwarszawskim Otwocku oraz miejscowości znajdujących się w jego pobliżu, położonych wzdłuż linii kolejowej od Wawra po Śródborów. Budowniczym pierwszych drewnianych domów letniskowych w okolicy Otwocka, a jednocześnie twórcą nowego stylu architektonicznego (jak się później okazało unikatu na światową skalę) był Michał Elwiro Andriolli. Ciekawostkę stanowi fakt, że nazwę „świdermajer” wymyślił po II wojnie światowej Konstanty Ildefons Gałczyński, który w latach 1936-1939 mieszkał w podwarszawskim Aninie.

Domy w stylu „świdermajer” zawierają elementy tradycyjnego budownictwa mazowieckiego, rosyjskiego i alpejskich schronisk, a główna bryła budynku jest przeważnie ukształtowana na wzór architektury szwajcarskiej. Charakterystyczną cechą tego stylu jest ornamentyka bogato zdobionych drewnianych werand i przedsionków. Nazwa „świdermajer” jest często stosowana dla określenia wszelkich ażurowych zdobień w architekturze, głównie drewnianej, choć nie tylko.

Autorami fotografii prezentowanych na tej odległej już w czasie wystawie byli otwocczanie: Tomasz Brzostek – fotografik i operator filmowy, twórca serwisu Świdermajer.info oraz Tomasz Kapusta – z wykształcenia i zamiłowania pedagog, jeden z laureatów pierwszego konkursu fotograficznego poświęconego świdermajerowi.

Zaprezentowali oni zdjęcia dokumentujące detale i całe domy z przełomu XIX i XX wieku charakterystyczne dla tzw. linii otwockiej, czyli miejscowości znajdujących się wzdłuż linii kolejowej od wspomnianego wcześniej Wawra aż po Śródborów.

Wystawę tej interesującej w formie fotografii, z jednej strony artystycznej, z drugiej (i chyba ważniejszej dla przyszłych pokoleń – dokumentalnej) prezentujących te zachowane cuda „świdermajera” można było oglądać w „Resursie” podczas trwającego w dniach 10-11 września 2011 roku festynu historycznego „Uliczka Tradycji”.

ELŻBIETA RACZKOWSKA