wystawa skąd to

Historia nauki koncentruje się na wielkich wynalazkach, które zmieniły świat. A jak doszło do tego, że korzystamy dziś ze szczoteczki do zębów, lustra czy nożyczek? Zapraszamy do Muzeum Historii Najnowszej Radomia na wystawę: Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku. Wystawa będzie udostępniana w Kamienicy Deskurów od 18 marca do 22 maja 2022 roku, od niedzieli do piątku, w godzinach 10.00 – 18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00).

Ekspozycja udostępniona przez Fabrykę Sztuk w Tczewie pozwala m.in. prześledzić drogę od krzaczka kawy, do aromatycznego napoju; od dwóch puszek połączonych drutem, do smartfona; od zabawy w kółko i krzyżyk, po gry komputerowe. Sporo miejsca poświęciliśmy historii ubioru i jego elementów. Prezentujemy zarówno ciekawe informacje o tym, jak odzież zmieniała się w ciągu wieków, jak i repliki strojów z różnych epok.

Najnowsza wystawa czasowa to również okazja poznania eksponatów ze zbiorów Muzeum Historii Najnowszej Radomia. Placówka gromadzi zbiory związane m.in. z radomskim przemysłem, jego znaczeniem i osiągnięciami, od czasów przedwojennych aż po rok 1989. Koncepcja Muzeum Sztuk w Tczewie została wzbogacona o przedmioty wytwarzane lokalnie przez radomskie przedsiębiorstwa. Prezentowane będą aparaty z Radomskiej Wytwórni Telefonów (przed wojną Fabryki Ericssona), która w czasach PRL zaopatrywała w aparaty telefoniczne o kwiatowych nazwach, nie tylko całą Polskę, ale też kraje tak odległe, jak Brazylia, Turcja czy Iran. Na wystawie nie zabraknie oryginalnych rowerów wyprodukowanych w Fabryce Broni w Radomiu, będącej w latach 30. XX wieku największym producentem jednośladów w Polsce. Ich wytwarzanie kontynuowały następnie Zakłady Metalowe „Łucznik”. Więcej o historii radomskiego przemysłu będzie można dowiedzieć się już wkrótce, zwiedzając wystawę stałą Muzeum Historii Najnowszej Radomia

Wystawę Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku przygotowywaliśmy również z myślą o naszych sąsiadach z Ukrainy (głównie tych najmłodszych), przebywających obecnie w Radomiu. Być może będą chcieli dowiedzieć się czegoś o jego historii i osiągnięciach lub zwyczajnie pograć w tradycyjne gry, ułożyć puzzle lub zbudować coś z klocków, ponieważ ekspozycja – jak zwykle w ofercie Muzeum – ma charakter interaktywny.

Wystawa będzie udostępniana od 18 marca do 22 maja 2022 roku, od niedzieli do piątku, w godzinach 10.00 – 18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00). Wstęp bezpłatny.

UWAGA! W piątek, 15 kwietnia, zwiedzanie tylko do godz. 14.