Poznaj losy najważniejszych wydarzeń ukazujących masowy sprzeciw społeczny doby PRL: Radomskiego Czerwca 1976, Poznania 1956, Marca 1968, wystąpień na Wybrzeżu w 1970 roku oraz protestów z 1980 roku. Już 22 czerwca o godz. 17.00 w Kamienicy Deskurów odbędzie się wernisaż wyjątkowej wystawy „Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL”.

Uwaga! Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich na warsztaty historyczne towarzyszące wystawie. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Wystawę rozpocznie moduł pt. My chcemy światła opowiadający o mało znanym w Polsce wystąpieniu młodzieży radomskich szkół średnich, które miało miejsce w dniu 30 października 1945 roku. Tego dnia w godzinach wieczornych uczniowie stanęli na ulicy Witolda w Radomiu pod gazowymi latarniami z książkami w rękach, protestując przeciwko wstrzymywaniu dostaw prądu do miasta. Do protestującej młodzieży przyłączyli się inni mieszkańcy Radomia. Październikowe wystąpienie z 1945 roku mieszkańców naszego miasta zostało uznane za pierwsze antyrządowe wystąpienie społeczne w powojennej historii Polski.

Pozostała część wystawy podzielona zostanie na dwa moduły. W pierwszym zostanie zaprezentowany moduł pt. Awers rzeczywistości PRL. Ukazany będzie on poprzez plakaty propagandowe, społeczne i okolicznościowe.

W drugim module ekspozycji zatytułowanym Rewers rzeczywistości PRL pokażemy, poprzez fotografie, interesujące nas wydarzenia w Poznaniu, Warszawie i Gdańsku. Główna oś wystawy poświęcona zostanie wystąpieniom robotników radomskich zakładów 25 czerwca 1976 roku, ich przyczynom, przebiegowi, a także skutkom dla mieszkańców i samego miasta. Eksponaty na wystawę pochodzić będą ze zbiorów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz ze zbiorów własnych MHNR. Materiały fotograficzne przygotowane zostaną na bazie archiwum IPN.

Ze zbiorów IPN

Wernisaż wystawy poprzedzi panel dyskusyjny z udziałem: dr. Krzysztofa Karbownika, prof. dr. hab. Olafa Bergmanna oraz prof. dr. hab. Andrzeja Markiewicza. Początek o godz. 17.00, miejsce: Kamienica Deskurów. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Ekspozycja „Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL” zostanie zorganizowana w ramach obchodów rocznicy Radomskiego Czerwca 76. – „Zaczęło się w Radomiu”.


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WERNISAŻU:


Uwaga. Wystawa będzie dostępna od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w godz. 10.00-18.00. Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy o godz. 17.00.

Wstęp na wystawę jest płatny. Bilety na ekspozycję kosztują 10 zł (normalny) oraz 5 zł (ulgowy). Wejściówki można nabywać online oraz w kasie Muzeum.

SPRAWDŹ, KOMU PRZYSŁUGUJĄ ULGOWE BILETY ORAZ ZWOLNIENIE Z OPŁAT


Zadanie publiczne finansowane ze środków Gminy Miasta Radomia

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”
Miasto Radom
Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu

Partner główny:
visitRadom.pl

Partnerzy:
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:
Portal „Histmag.org”
Radio Rekord
Telewizja Dami
Portal „Cozadzień.pl”
Tygodnik „7 DNI”


 
 
BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO. OBSERWUJ NASZĄ STRONĘ: