Miłośnicy X muzy będą mogli podczas Uliczki Tradycji obejrzeć trzy filmy z udziałem gwiazdy kina niemego – Poli Negri. Zapraszamy w niedzielę od godz. 13.30.

W niedzielę w Resursie wyświetlone zostaną: „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, „Żółty paszport” (obydwa z 1918 roku) oraz „Bestia” (z 1917 roku).

„Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”:

Film przez wiele lat był uznawany za zaginiony. W 2006 roku Filmoteka Narodowa odkupiła kopię filmu od czeskiego kolekcjonera, a następnie poddała ją kompleksowej rekonstrukcji. Zrekonstruowany cyfrowo film „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” został zaprezentowany 4 września 2011 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

„Bestia”:

Tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, wykorzystując zakochanego w niej Dmitriego, ucieka z domu. Trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego przedsiębiorcę Alexisa. Niebawem do miasta przyjeżdża szukający zemsty Dmitri. „Bestia” jest najstarszym i jedynym z polskiego okresu kariery zachowanym filmem z udziałem Poli Negri, gwiazdy wytwórni Sfinks. Dzięki roli w „Bestii” aktorka została dostrzeżona i po zakończeniu kontraktu ze Sfinksem kontynuowała karierę w Niemczech. Tam nawiązała współpracę z Ernstem Lubitschem, która otworzyła jej drzwi do Hollywood. Film przetrwał dzięki dystrybucji w USA i marketingowemu fortelowi nowojorskiego prawnika, który z polskiej „Bestii” zrobił amerykańską „The Polish Dancer”. Wszystkie polskie kopie filmu zaginęły lub zostały zniszczone w czasie wojny. Kopia nitro filmu zachowała się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (opis za fina.gov.pl).

„Żółty Paszport”:

Lea, (Pola Negri) zamieszkuje ze swoim chorym ojcem w żydowskiej dzielnicy Warszawy. Jest zdolna i chce studiować medycynę, żeby pomóc swojemu tacie. Ojciec wkrótce umiera, opiekujący się nią Ossip Storki (Victor Janson) zostaje zmuszony do podjęcia pracy w Petersburgu i zabiera Leę ze sobą. Dziewczyna dowiaduje się że może tam pracować, tylko w domu publicznym i to dopiero po zdobyciu tzw. „żółtego paszportu” w przeciwnym wypadku grozi jej areszt. Zrozpaczona podejmuje tę pracę, jednocześnie dostaje się na studia, na podstawie nie swoich dokumentów (opis za Filmweb.pl).


uliczka tradycji

Patronat nad „Uliczką Tradycji” objęli:

MARSZAŁEK WOJ. MAZOWIECKIEGO ADAM STRUZIK
PREZYDENT RADOMIA RADOSŁAW WITKOWSKI
PRZEWODNICZĄCA RADY MIEJSKIEJ W RADOMIU KINGA BOGUSZ

Partnerami wydarzenia są:

SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
IMPERIAL TOBACCO
SKANSEN RZEKI PILICY w TOMASZOWIE MAZOWIECKIM

Sponsorzy:

ITM Poland Sp. z o. o
CERRAD Sp. z o.o
RADMOT Toczenie CNC i Frezowanie CNC
TS ALUMINIUM Polska Sp. z o. o
REWITALIZACJA Spółka z o.o
RAFFAELLO Farby i Dekoracje
HUMANSOFT Polska

Patronat medialny:
RADIO REKORD
TELEWIZJA DAMI
Cozadzień.pl
Tygodnik 7 DNI