Na początek firma, której obecna nazwa to Imperial Tobacco Manufacturing Polska, wcześniej znana mieszkańcom Radomia i okolic jako: „Tytoniówka”, „Zakłady Tytoniowe”, „Machora”, „Radomskie Papierosy”. W 1922 roku Sejm uchwalił ustawę o Monopolu Tytoniowym. Na jej mocy w Radomiu powstała Wytwórnia Papierosów podległa Polskiemu Monopolowi Tytoniowemu w Warszawie. Pracę rozpoczęto 7 grudnia 1923 r. W krótkim czasie „Tytoniówka” obok Fabryki Broni stała się jednym z największych zakładów produkcyjnych w Radomiu. W tym roku fabryka obchodzi 100-lecie istnienia w Radomiu.

Czy wiesz, że:

– Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A. należy do globalnego, brytyjskiego koncernu Imperial Brands? Producent obecny jest aż na 120 rynkach na 5 kontynentach, zatrudnia około 28 tys. pracowników oraz posiada 30 nowoczesnych fabryk? 

– Czy wiesz, że w 1908 roku w USA zakazano kobietom palenia w miejscach publicznych? Za złamanie opresyjnego prawa ukarano dosłownie jedną osobę.

– Czy wiesz, że w październiku tego roku nastąpi oficjalne zakopanie kapsuły czasu? W kapsule znajdą się pamiątki ze stuletniej historii fabryki (po więcej szczegółów zajrzyj na stronę firmy).

– Papierosy Klubowe to jedna z „gwiazd” filmu „Psy”. 

– Wyprodukowanie papierosa „od A do Z” trwa 180 sekund. 

– W sierpniu tego roku nastąpiło odsłonięcie pomnika min. kultowych papierosów „Radomskich”. Wszyscy zainteresowanie mogą obejrzeć pomnika na żywo, który jest zlokalizowany przy ul. Tytoniowej w Radomiu – na parapecie budynku fabryki.

Chcesz się dowiedzieć, kim była osoba, łącząca Wytwórnię Papierosów w Radomiu, Gmach Główny Politechniki Warszawskiej i osiedle Fabryki Broni „Łucznik”? Pozostając w strefie chillout, poszukajcie usytuowanego w pobliżu retro wozu strażackiego (OSP Borkowice).