13 października (wtorek) o godz. 18.00, Ośrodek Kultury i Sztuki “Resursa Obywatelska” wraz ze społecznością skupioną wokół facebookowego profilu “Radom. Retrospekcja”, zapraszają na 27 Retrospotkanie pt. „Urbanistyka Radomia II połowy XX wieku”.
Tym razem przyjrzymy się bliżej rozwojowi przestrzennemu Radomia w drugiej połowie XX wieku. O tym, jak kształtowały się kolejne plany zagospodarowania przestrzennego miasta i czy z dzisiejszej perspektywy można pozytywnie ocenić powstałą zabudowę ? opowie architekt urbanista Elżbieta Maj, autorka monumentalnej publikacji „Radom w półwieczu 1960-2010. Rozwój przestrzenny”. Czy Radom w dziedzinie urbanistyki może się czymś chlubić, czy raczej ma powody do wstydu? Które budynki okazały się dziełami ponadczasowymi, a które nigdy nie powinny powstać? Na te i wiele innych pytań odpowiedź padnie na Retrospotkaniu.
Ale to nie wszystko – podczas spotkania zaprezentowane zostaną także dwutomowe wspomnienia Elżbiety Maj noszące tytuł „AnaGRAM” oraz „Reszta życia”. Szczególnie druga ich część, obejmująca radomskie lata autorki, powinna zainteresować miłośników miasta i jego współczesnych dziejów.
Elżbieta Maj – z pochodzenia Ślązaczka, w 1960 r. ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i rozpoczęła pracę w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Radomiu. Od 1 lipca 1975 r. kierowała pracownią ds. planowania miasta Radomia w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego. Główna projektantka planów zagospodarowania przestrzennego Radomia z lat 1972, 1982 i 1994. Laureatka wielu nagród i konkursów branżowych, autorka wielu opracowań naukowych w zakresie urbanistyki i architektury.
Zapraszamy gorąco przypominając jednocześnie o obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach Resursy, zdezynfekowaniu dłoni przed wejściem do Ośrodka oraz o zachowaniu wymaganego dystansu społecznego.
Wstęp wolny.