Przed nami pierwsze w 2025 roku Retrospotkanie, które odbędzie się już 14 stycznia o godz. 18.00. Hasłem przewodnim wydarzenia będą „Prywaciarze”.

Na dobry początek Nowego Roku wspólnie z Akademią Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacją dr. Bogusława Federa zapraszamy na spotkanie z radomskimi przedsiębiorcami z lat 80. i 90. XX wieku: Ryszardem Purcem – przez wiele lat współwłaścicielem firmy „Długopis” oraz Wojciechem Jabłońskim – założycielem między innymi wydawnictwa „Tramp”. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa „Prywaciarze – początki polskiej przedsiębiorczości”. Celem Wystawy (przygotowanej przez współorganizatora Retrospotkania i zaprezentowanej po raz pierwszy w 2012 roku w Senacie RP) jest promocja przedsiębiorczości, zmiana pejoratywnego wizerunku mikro przedsiębiorcy oraz ukazanie barier z jakimi spotykali i nadal spotykają się osoby prowadzące niewielkie firmy. Przez minione lata ekspozycja prezentowana była w wielu miastach Polski. Zobaczymy na niej między innymi fotografie rzemieślników ze swoimi wyrobami, kupców na tle małych sklepów i straganów, ludzi próbujących wbrew ideologom PRL rozwijać własną inicjatywę. Ekspozycji towarzyszyć będzie zbiór oryginalnych eksponatów z lat PRL, które będzie można nie tylko oglądać ale też i dotykać. Pomysłodawcą Retrospotkania jest Piotr Kutkowski, z którym problematykę radomskich „prywaciarzy” Resursa planuje rozbudować i zaprezentować w szerszym kontekście podczas tegorocznego festynu „Przystanek PRL”.

W czasie spotkania prowadzone będą konkursy, w których nagrodą będzie książka „Prywaciarze Biznes w Peerelu 1945-1989”.

Warto podkreślić, że statutowym celem pomysłodawcy, organizatora i instytucji finansującej Ogólnopolski Cykl Wystaw „Prywaciarze – początki polskiej mikro przedsiębiorczości” – Akademii Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacji dr Bogusława Federa – jest wspieranie idei przedsiębiorczości i mikro firm. Fundacja prowadzi między innymi nieodpłatnie projekty mikroPorady dla mikroprzedsiębiorców, JestemSzefem oraz webinary. Całość przedsięwzięcia jest finansowana przez Fundację w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego w ramach tzw. mechanizmu 1,5 %.

Wstęp wolny.



„Prywaciarze” zagościli w Resursie

Ryszard Purc, przez wiele lat współwłaściciel firmy „Długopis” oraz Wojciech Jabłoński, który prowadził firmę „Tramp”, byli gośćmi 64. Retrospotkania. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Prywaciarze – początki polskiej przedsiębiorczości” przygotowana przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr. Bogusława Federa.

Fotografia szopy zbitej z desek na gruzowisku Warszawy z odręcznymi napisami „pedicure, manicure” i bilety do kina w cenie… kilku tysięcy złotych, zdjęcie mężczyzny ostrzącego noże na podwórku, a na stoliku maszynka do napełniana długopisowych wkładów. To przykłady z wielu tablic i eksponatów, które można zobaczyć w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu na wystawie „Prywaciarze – początki polskiej przedsiębiorczości”. Pojawiły się tam zdjęcia i przedmioty rodem z PRL, bowiem przygotowana przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr. Bogusława Federa wystawa wprowadza właśnie w klimat tamtych lat – czasami ponury, a nawet przerażający, niekiedy humorystyczny, a wielokrotnie – absurdalny. Na 28 fotograficznych tablicach ukazane są losy kupców, rzemieślników, drobnych przedsiębiorców, zwanych pogardliwie przez władze PRL „prywaciarzami”, i przez te władze tępionych, gnębionych i zwalczanych, którzy – mimo wszystko – nie poddawali się szykanom ze strony władz. O tym, z czym musieli się mierzyć, informują tablice tekstowe.

Jest także ekspozycja przedmiotów wytwarzanych przez „prywaciarzy”, wykorzystywanych przez nich do produkcji bądź kojarzonych z latami PRL. Wśród tych, które wzbudzają największe zainteresowanie są: matryca do produkcji landrynek, wyposażenie salonu fryzjerskiego z tajemniczym „kociołkiem”, który najczęściej kojarzony jest z urządzeniem do produkcji… bimbru, pocztówki dźwiękowe czy maszynka do napełniania długopisowych wkładów z zakładu „Długopis” w Radomiu.

O tym, jak wyglądały kulisy działalności tej firmy, mówił we wtorek, 14 stycznia 2025 roku jej wieloletni współwłaściciel Ryszard Purc podczas połączonego z Retrospotkaniem wernisażu w „Resursie Obywatelskiej”. Słuchacze mogli dowiedzie

się między innymi, że na początku napełnianie wkładów długopisowych odbywało się za pomocą strzykawki, metalowe końcówki wkładów sprowadzane były ze Szwajcarii, natomiast najdroższe reperowane pióro marki „Mont Blanc” miało wartość około 30 tysięcy złotych. Według wiedzy Ryszarda Purca jest on jedną z trzech osób w Polsce, które do tej pory profesjonalnie naprawiają wieczne pióra.

Drugi z gości, Wojciech Jabłoński kierował firmą „Tramp”, która miała sieć 13 księgarń, a także prowadziła działalność wydawniczą. Jej zasługą było między innymi wydanie przewodników po Puszczy Kozienickiej czy okolicach Radomia.

Uczestnicy wernisażu brali udział w konkursach, w których nagrodami były książki „Prywaciarze – biznes w PRL 1945-1989” oraz zredagowane przez Wojciecha Jabłońskiego pismo „Radomir” i książki wydawnictwa „Tramp”.

O słodki poczęstunek zadbała firma Fogiel & Fogiel.

Wystawa „Prywaciarze – początki polskiej przedsiębiorczości” będzie czynna w „Resursie Obywatelskiej” do 27 stycznia 2025 roku. Wstęp wolny.