We wtorek, 9 listopada o godz. 18.00 w Resursie Obywatelskiej odbędzie się kolejne, 33. już Retrospotkanie.

Miesiąc listopad kojarzy się głównie z szarością i swoistym przygnębieniem wywołanym bardzo szybko zapadającym zmrokiem. Żeby umilić przejście przez ten niełatwy czas postanowiliśmy go nieco rozweselić i ubarwić. A nic nam w tym lepiej nie pomoże niż prezentacja kolorowych światów utrwalonych na radomskich mozaikach. Stanowią one przykład porywających i fascynujących dekoracji plastycznych, charakterystycznych szczególnie dla okresu PRL. Feeria barw i blask bijący od poszczególnych mozaikowych dzieł sztuki pozwoli uczestnikom Retrospotkania choć na chwilę oderwać się od nużącej rzeczywistości i przenieść w świat fantazji.

Podczas spotkania Paweł Puton przywoła przykłady radomskich mozaik sakralnych, z kolei Marta Trojanowska szczegółowo zaprezentuje mozaiki świeckie powstałe w naszym mieście w latach powojennych. Zdobią one zarówno zewnętrzne elewacje, jak i wnętrza różnych obiektów użyteczności publicznej, urzędów, czy fabryk. Nie zabraknie prezentacji archiwalnych zdjęć tych mozaikowych realizacji, które nie dotrwały do naszych czasów. Przygotowaliśmy też kilka niespodzianek.

Każdy, kto chce się dowiedzieć czegoś więcej o tym jak dużo mozaik powstało w Radomiu, kto je tworzył, albo jak wielką powierzchnię zajęłyby wszystkie złączone w całość – musi z nami być! Liczymy także na dodatkowe informacje o nieznanych radomskich mozaikach, którymi zechcecie się Państwo z nami podzielić. Na Retrospotkanie zapraszają – jak zawsze – Resursa Obywatelska i Radom.Retrospekcja.