Odkryj magiczny świat tradycji kolędowania w Polsce. Ta wystawa to niepowtarzalna okazja, aby zanurzyć się w niezwykłej kulturze i poznać lokalne tradycje. Będą na niej zaprezentowane wyjątkowe stroje kolędnicze z różnych regionów kraju, w tym z Kaszub i z Żywiecczyzny, która w szczególny sposób pielęgnuje lokalne dziedzictwo. Od 22 listopada 2024 roku do 14 lutego 2025 roku w Dziale Muzealnym Resursy Obywatelskiej w Kamienicy Deskurów (Radom, Rynek 14) będzie można oglądać ekspozycję „Świat na opak. Kolędowanie w Polsce”.
Na wystawę złożą się również różnorodne rekwizyty, takie jak gwiazdy kolędnicze i maski (m.in. Diabła, Gorkorza i Maciduli) oraz unikatowe antyinstrumenty, jak diabelskie skrzypce i burczybas. Archiwalne fotografie dokumentujące kolędników przeniosą odwiedzających w czasie i pozwolą poczuć klimat tej niezwykłej tradycji.
Wystawa „Świat na opak. Kolędowanie w Polsce” ma nie tylko wyjątkowy walor edukacyjny. Może się też stać prawdziwą inspiracją do kultywowania i odkrywania bogactwa polskich tradycji. Przyjdź i daj się porwać tej fascynującej podróży w przeszłość.
Wstęp na wystawę jest płatny: bilet normalny – 20 zł, bilet ulgowy – 10 zł. Ekspozycja będzie czynna od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w godz. 10.00-18.00. Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy o godz. 17.00. Uwaga! W dniach 24-28 grudnia Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających. Serdecznie zapraszamy na poświąteczne zwiedzanie 29 grudnia!
Wernisaż wystawy odbędzie się 22 listopada o godz. 11.00. Udział w otwarciu jest bezpłatny.
Ekspozycji towarzyszą warsztaty. Aktualnie zapraszamy na zajęcia świąteczne, w ramach których uczestnicy stworzą wyjątkowe bombki akrylowe lub lalki motanki. Zapisy grup zorganizowanych: (przedszkolnych i szkolnych) pod numerami tel.: 48 362 85 90, 48 362 42 63.
Eksponatów użyczyły następujące muzea: Miejskie w Żywcu, Śląska Opolskiego w Opolu, Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Narodowe w Kielcach, Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie, Etnograficzne im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Zadanie publiczne finansowane ze środków Gminy Miasta Radomia.