Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989 to tytuł wyjątkowej wystawy odkrywającej historię radomskiego przemysłu, którą można podziwiać w Muzeum Historii Najnowszej Radomia w Kamienicy Deskurów (Rynek 14).
Jednym z najważniejszych celów rewitalizacji Kamienicy Deskurów było stworzenie w tym miejscu przestrzeni koncentrującej wiele kulturalnych i społecznych inicjatyw. W ostatnim czasie, wskutek biegu niezależnych od nas wypadków, szczególnie uwypuklona została społeczna strona Kamienicy. Ulokowanie tu głównego centrum pomocy uchodźcom z Ukrainy sprawiło paradoksalnie, że chyba już każdy radomianin wie, co to za obiekt i gdzie się znajduje. Mamy nadzieję, że dzięki temu prowadzona przez Resursę w Kamienicy Deskurów działalność kulturalna będzie bezbłędnie identyfikowana i zyska wielu odbiorców. A będzie po co tam zajrzeć, gdyż oprócz prowadzonej tu od zeszłego roku czasowej działalności wystawienniczej, otwieramy właśnie naszą stałą ekspozycję Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989, która jest odpowiedzią na artykułowaną od dłuższego czasu przez radomian potrzebę ocalenia pamiątek rodzimego przemysłu.
Pragniemy, aby wystawa ta przypominała o bogatej i niezwykłej historii Radomia w XX w. Możemy na niej zatem zarówno poczuć klimat międzywojennego Radomia, jak i przypomnieć sobie wygląd miasta z lat PRL. Zgromadzone eksponaty przywołują historię wielu znanych zakładów przemysłowych oraz topowe marki produktów, z którymi kojarzy się Radom. Mamy nadzieję, że przyjmą Państwo tę wystawę z dużym zainteresowaniem i będą chętnie do niej wracać. Starsi – z sentymentu, a młodsi – aby poznać ciekawą historię Radomia i radomskiego przemysłu, który jeszcze nie tak dawno stanowił o sile naszego miasta.
Wystawa Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989 w 2023 roku została nagrodzona „Wierzbą” – nagrodą przyznawaną za Mazowieckie Zdarzenia Muzealne. Kapituła nagrodziła wystawę, przyznając jej pierwsze miejsce w kategorii „Wystawy zorganizowane przez mniejsze muzea”. Otrzymaliśmy również wyróżnienie w kategorii „Wydawnictwo muzealne” za katalog wydany przy okazji wspomnianej ekspozycji.
Wystawa jest czynna od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w godz. 10.00-18.00. Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy o godz. 17.00. Grupy zorganizowane przyjmowane są po wcześniejszym uzgodnieniu terminu pod nr tel. 48 377 80 15.