W krajach słowiańskich, takich jak Czechy, Słowacja, Ukraina i Polska, Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca.

Święto zostało ustanowione w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby upowszechniać ideały i prawa dziecka zawarte w Karcie Narodów Zjednoczonych. Dzień Dziecka celebrujemy od 1955 r. i wtedy to najmłodsi rządzą, a rodzice z całych sił pragną spełnić ich marzenia i głowią się, co im z tej okazji podarować. Radość z zabawek, gier czy innych prezentów materialnych często trwa jednak krótko i jest ulotna. Jest na to rozwiązanie: można podarować dzieciom i sobie (!) wspólnie spędzony czas i wybrać się razem w niezapomnianą podróż. Dziś przedstawiam kilka propozycji na wartościowy wspólny czas, który może okazać się najlepszym prezentem (i to nie tylko dla dzieci!).

Niestety natłok spraw, obowiązki służbowe i domowe, a także mnogość „rozpraszaczy” w naszym życiu wpływa na ilość czasu spędzanego z naszymi dziećmi. A jeśli już, to często jest to wspólne oglądanie telewizji lub tylko częściowo poświęcana dziecku uwaga. W dobie cyfryzacji łatwo zająć najmłodszym czas, oferując im rozrywki przed ekranem telewizorów, komputerów i telefonów. Nawet jeśli rodzice są w tym samym pomieszczeniu, to nie należy uznawać tego za czas poświęcony tylko dziecku. Czas i atencja to nie to samo, a obecność fizyczna nie jest równoznaczna z obecnością psychiczną. W przypadku chwil spędzanych z dziećmi najważniejsze jest pełne, niepodzielne skupienie na maluchach i poświęcenie im maksymalnej uwagi. Wspólne chwile mają olbrzymie znaczenie w budowaniu trwałych relacji z dziećmi i zapewnieniu im poczucia bezpieczeństwa.

Nawet 15 minut dziennie, podczas których skupiamy swoją uwagę wyłącznie na dziecku, może mieć dla niego ogromne znaczenie. Aby dobrze się rozwijać, najmłodsi potrzebują przede wszystkim poczucia przywiązania i bezpieczeństwa. Dzieci, którym rodzice poświęcili więcej czasu już od pierwszych momentów życia, zdecydowanie lepiej radzą sobie w szkole, mają mniejsze problemy z nawiązywaniem relacji, a jako dorośli ludzie rzadziej sięgają po używki.

Chwile poświęcone dzieciom nie muszą być kosztowne ani skomplikowane. W szczególności warto wybrać atrakcje, które nie będą wymagały użycia urządzeń elektronicznych. Dobrze jest także zaangażować dzieciaki w proste, codzienne czynności, takie jak gotowanie, podlewanie kwiatów, prace wokół domu. Oto kilka wskazówek, jak spędzić wartościowy czas z dziećmi.

Jakość, nie ilość

Po całym dniu pracy nie zawsze można pozwolić sobie na wielogodzinną zabawę z dzieckiem. Zamiast przejmować się ilością spędzanego wspólnie czasu, postaw na jego jakość i zapewnij pociechom chwile niepodzielnej uwagi, poświęcone tylko im. Możecie pobawić się w ciuciubabkę lub zorganizować wspólne gotowanie kolacji.

Bądźcie RAZEM zupełnie offline

Wszyscy bywamy „przebodźcowani”, a wpływ na to ma między innymi cyfryzacja społeczeństwa. Dlatego czasami warto „wyłączyć się” i znaleźć czas na rozrywkę w trybie offline. Na pewno są takie czynności, które zarówno Ty, jak i Twoje dziecko uwielbiacie. Dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju atrakcje na świeżym powietrzu lub spacery. Jeśli pogoda na to nie pozwala, zawsze pozostaje układanie puzzli, klocków, czy granie w gry planszowe, które nie tylko umilą czas, ale będą także stymulowały umysły. Takie wspólne momenty sprawią przyjemność całej rodzinie.

Nowe rodzinne zwyczaje

Dla dziecka istotna jest nie tylko atrakcyjna forma spędzania wspólnego czasu, ale także to, by odbywało się to regularnie. Nie oznacza to codziennego wymyślania nowych zajęć – zamiast tego znajdźcie chwilę na czytanie bajek przed snem, wspólne podsumowanie minionego dnia lub zjedzenie śniadania bez pośpiechu, razem.

Pomaganie jest fajne!

Wbrew pozorom dzieci czerpią niesamowitą przyjemność ze zwykłych czynności, które są często zmorą dorosłych. Połączcie zatem przyjemne z pożytecznym i zaangażujcie swoje maluchy w codzienne obowiązki, takie jak wspólne gotowanie, sprzątanie czy robienie zakupów.

Po spędzonym z dzieckiem czasie warto podziękować mu za wspólne chwile i zapewnić, że dobrze się bawiliśmy. Takie – niepozorne nawet – wyrazy wdzięczności mogą sprawić, że najmłodsi z pewnością poczują się docenieni i będą z przyjemnością czekać na kolejne wspólne aktywności.

Robert Waldinger, psychoanalityk, profesor Harvard Medical School, jeden z kierowników najdłużej trwającego badania nad szczęściem (ponad 75 lat) podkreśla, że w życiu najbardziej liczą się relacje. Te dobre czynią nas zdrowszymi i szczęśliwszymi.

Świętując tak ważny w kalendarzu dzień, jakim jest Dzień Dziecka, często poszukujemy atrakcji dla dzieci, które mają znaczną wartość materialną, zapominając lub wręcz nie dostrzegając, że dysponujemy czymś o wiele cenniejszym, bezcennym – o naszym czasie i uważności. Nie ma lepszego prezentu dla dzieci niż nasza pełna uwaga, szacunek, wsparcie i czas. Warto o tym pamiętać nie tylko w Dniu Dziecka.

Wszystkiego najlepszego!

PAULINA DRELA