20 kwietnia zapraszamy wraz z VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

O godz. 12 na placu po dawnej synagodze (ul. Podwalna / Bóżniczna) odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Żydów Radomia.

Na godz. 18 zaplanowano w Resursie czytanie performatywne (z udziałem publiczności) scenariusza Grzegorza Bartosa na podstawie powieści Jehoszua Perlego „Żydzi dnia powszedniego” oraz pokaz filmu „Kwartet Bethovena” w reż. Piotra Buczaka.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.


„Kwartet Beethovena” to produkcja będąca adaptacją autobiograficznego opowiadania Waldemara Nowakowskiego. Opowiada historię nielegalnych lekcji muzyki w radomskim getcie na Glinicach u żydowskiego nauczyciela Pawła Gisera w czasie II wojny światowej. Obraz wyprodukowany przez „Resursę” przedstawia zarówno realia okupacyjnego Radomia, jak i miłość młodych ludzi do muzyki, która okazuje się silniejsza od strachu. W rolę Pawła Gisera wcielił się aktor Teatru Żydowskiego w Warszawie Jerzy Walczak. Scenariusz: Piotr Buczak, Damian Drabik. Reżyseria: Piotr Buczak