Każdego roku, 5 czerwca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska. Jest to dobry moment na podkreślenie znaczenia ochrony środowiska naturalnego oraz okazja do refleksji nad wyzwaniami, przed jakimi stoi nasza planeta i tym samym mobilizacji społeczeństwa do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego i zdrowego otaczającego nas świata.

Kiedy obserwujemy nasz kraj z lotu ptaka, w znacznej części regionów Polski zauważymy zielone dywany lasów, które produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, a także – co równie ważne – magazynują i oczyszczają wodę niezbędną przecież do życia. Mamy się czym pochwalić na arenie międzynarodowej, ponieważ ok. 40% polskich lasów należy do obszaru Natura 2000. Parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary chronionego krajobrazu, pomniki przyrody to istotne elementy będące bogactwem środowiska, w którym, na co dzień żyjemy i o które powinniśmy pamiętać i dbać. Jest na to kilka sposobów. Przykładem działań mających chronić środowisko może być redukcja emisji gazów cieplarnianych, promowanie odnawialnych źródeł energii, dbanie o zasoby słodkiej wody, ograniczenie odpadów i promowanie recyklingu, jak również ochrona różnorodności biologicznej poprzez zachowanie siedlisk naturalnych zwierząt. Ilustracją tego ostatniego jest m.in. Puszcza Białowieska wpisana przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa, gdzie żyje najliczniejsza populacja żubra na świecie, a dokładnie mówiąc ok. 830 osobników.

W dobie zmian klimatycznych oraz degradacji środowiska, ochrona dzikiej natury powinna być priorytetem państw oraz społeczeństwa. Takimi mogą być działania szkół i przedszkoli skierowane np. do grup najmłodszych, którzy dzięki temu przyswajają wiedzę w zakresie ekologii i ochrony środowiska. W tę akcję włączyła się również nasza placówka, tj. Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”. Wraz z partnerami przekazujemy informacje o ekologii dla dzieci i młodzieży w sposób łatwy i przyjemny, tak jak to miało miejsce w latach poprzednich, chociażby w 2022 roku podczas wakacyjnych Niedziel na Rynku, których tematem przewodnim była właśnie ekologia i wszystko, co z nią jest związane. W czasie tego wydarzenia miały miejsce warsztaty, animacje oraz zabawy o tematyce ekologicznej, główną zaś atrakcję stanowił interaktywny spektakl ekologiczny pt. Grajmy w zielone, w wykonaniu kompani artystycznej Mozaika.

W ubiegłym roku z kolei w parku im. Tadeusza Kościuszki i na placu Corazziego przed Urzędem Miejskim odbył się Słoneczny piknik ekologiczny organizowany z okazji Dnia Ochrony Środowiska. Celem pikniku było zachęcenie mieszkańców miasta do podejmowania własnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, m.in. poprzez selektywne gromadzenie odpadów komunalnych. Podczas tego wydarzenia odbyła się zbiórka makulatury, elektroodpadów, tworzyw sztucznych i szkła. Za pośrednictwem Ekobazaru można było wymienić te rzeczy na sadzonki kwiatów.

Natomiast w tym roku w ramach cyklu Fakty i Mity odbyło się spotkanie popularnonaukowe w Resursie Obywatelskiej (wspólnie z Radomską Radą FSNT-NOT) poświęcone tematyce zmian klimatycznych na świecie. Dyskutowano na temat ekstremalnych warunków klimatycznych, globalnym ociepleniu, czy też pojawiającym się coraz częściej nad Polską pyłu znad Sahary.

Już w niedługim czasie czekają Nas kolejne wydarzenia w naszym mieście mające na celu poszerzenie wiedzy w zakresie ochrony środowiska naturalnego, zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Mamy nadzieję, że przyczynią się one do podejmowania przez coraz większą liczbę osób działań ekologicznych w swoim codziennym życiu, jak korzystanie z ekologicznych środków transportu, segregacja odpadów, oszczędzanie wody i prądu, stosowanie toreb wielokrotnego użytku, czy też naprawa uszkodzonego sprzętu elektronicznego.

ARTUR MATYNIA