Ostatnie dwanaście miesięcy to czas, w którym komputer stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Lekcje on-line, praca zdalna czy spotkania wideo stały się codziennością w wielu domach. Dlatego też część z nas stanęła przed dylematem, jaki sprzęt wybrać, aby sprostał tym wymaganiom. Jako informatyk ?Resursy? w kilku zdaniach postaram się Wam podpowiedzieć, jakie cechy powinien posiadać laptop, aby dobrze spełniał swoje zadania.
O ile większość z nas wie, że dobry komputer powinien mieć dużo ramu i szybki procesor, to zdecydowanie rzadziej wchodzimy w inne szczegóły, które są nie mniej ważne, a mogą skutecznie utrudnić nam pracę, jeżeli je zaniedbamy podczas wyboru sprzętu.
Zacznę od dysku. Obowiązkowo musi być to dysk SSD ? w przeciwieństwie do tradycyjnych dysków HDD oferują one dużo większą wydajność i praca na nim jest dużo szybsza i płynniejsza. Dodatkowo dyski tego rodzaju nie posiadają ruchomych elementów, przez co są mniej narażone na awarię. Zużywają również mniej energii, pozwalając na dłuższą pracę laptopa na zasilaniu bateryjnym. Choć wielkość (pojemność) dysku to już indywidualna sprawa nabywcy (cena, przeznaczenie), jednakże warto posiadać nie mniej niż 240 gigabajtów, ponieważ sam system potrafi dość szybko się rozrosnąć po aktualizacjach. Jeżeli nasze archiwum zdjęć, filmów czy muzyki jest mocno rozbudowane, warto rozważyć zakup laptopa z dwoma dyskami ? szybkim SSD na system i programy oraz tradycyjnym HDD na pozostałe dane, które chcielibyśmy mieć pod ręką.
Kolejna sprawa to karta sieciowa LAN i WiFi. Dostawcy Internetu coraz częściej oferują łącza światłowodowe dużych prędkości, sięgających nawet 1Gb/s. Trzeba jednak pamiętać, że aby w pełni z nich skorzystać, nasz laptop musi być wyposażony w kartę sieciową, która obsługuje tak duży przesył danych. Karty LAN i WiFi starszego typu, zamiast oczekiwanych wysokich prędkości, będą w stanie uzyskać tylko kilkadziesiąt megabitów na sekundę.
Warto również policzyć, ile nasz nowy laptop będzie miał gniazd USB. Do w miarę komfortowej pracy potrzebujemy minimum trzech portów. Zazwyczaj na samym początku podłączamy myszkę, często korzystamy z pendrive?a lub dysku zewnętrznego, do tego może dojść drukarka lub w starszych modelach kamerka internetowa w czasie rozmów wideo i liczba wolnych gniazd szybko się kurczy.
Zdarza się, że sprzedawcy zachęcają do kupna droższego modelu wyposażonego w zaawansowaną i wydajną kartę graficzną. Ma to swoje uzasadnienie, gdy planujemy instalować wymagające gry lub będziemy montować albo obrabiać pliki wideo. Jeżeli jednak komputera będziemy używać do pracy biurowej czy przeglądania Internetu, dodatkowy wydatek wydaje się w tym przypadku zbędny.
Duże znaczenie wpływające na komfort pracy z laptopem ma matryca, w jaką został wyposażony. Moim faworytem jest tu matryca matowa, dzięki której ekran nie działa jak lustro, w którym łatwiej się przejrzeć niż dostrzec obraz, szczególnie gdy za naszymi plecami znajduje się silne źródło światła (okno czy lampa). Ważny jest też możliwie szeroki kąt widzenia, dzięki któremu obraz nie zmienia barw i jasności, nawet gdy nie patrzymy na niego na wprost. Przydatna jest również wysoka rozdzielczość ekranu. Dzięki niej obraz jest bardziej szczegółowy i zdjęcia lub filmy wyglądają bardziej efektownie.
Na koniec warto sprawdzić, jak długo laptop jest w stanie pracować na baterii, zwłaszcza gdy planujemy z niego korzystać bez zasilania sieciowego. Nowe baterie w zależności od obciążenia wytrzymują do kilku godzin, ale wraz z wiekiem ich wydajność spada.
Widać więc, że parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie funkcjonalnego laptopa, jest bardzo wiele. Dużo zależy od naszych preferencji i potrzeb podczas pracy z komputerem, ale na pewno warto przed ostateczną decyzją kupna skorzystać z profesjonalnego doradztwa.
ŁUKASZ GRUSZKA