Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.) liczy 302 cm obwodu w pierśnicy. Ma charakterystyczne liście – okrągłe, o sercowatym kształcie. Kwitnące drzewo jest pożywką dla pszczół. Owocami lipy są kuliste, twarde i nagie orzechy.

Czy wiesz, że:

  • -> Słowianie uważali lipę za drzewo święte. Miała chronić przed piorunami i złymi duchami. Ślady takich przekonań widoczne są w kulturze chrześcijańskiej – na lipie wiesza się często kapliczki Matki Boskiej.

  • -> Jedną z najsłynniejszych lip w polskiej kulturze była ta czarnoleska. Pomnik Jana Kochanowskiego znajduje się na skraju Parku im. T. Kościuszki.

  • -> Napar z suszonych kwiatów lipy ma właściwości napotne oraz przeciwzapalne.

  • -> Miękkie drewno lipy to ulubiony materiał rzeźbiarski twórców ludowych. Jest też często stosowane w meblarstwie.

  • -> Z drewna lipowego wykonana jest najstarsza rzeźba w naszym mieście, czyli Madonna Radomska – figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus z II połowy XIV w. Pierwotnie związana była z budynkiem bramy krakowskiej Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu, obecnie zaś jest eksponatem Muzeum Katedralnego.

Zatrzymajmy się na chwilę przy innym rodzimym gatunku drzewa, który w naszym parku ma swój pomnikowy okaz. Rośnie ono od strony ul. Sienkiewicza, za nim – jak na dłoni – widać katedrę.

Masz problem z odnalezieniem kolejnego drzewa? Skorzystaj z podpowiedzi na TEJ MAPCE.