Najokazalszy przykład drzewa w Parku im. T. Kościuszki to Dąb Zagłoba. Jego obwód w pierśnicy (czyli mierzony na wysokości 130 cm od poziomu gruntu) wynosi już ponad 550 cm! To dąb szypułkowy (Quercus robur L.); jego liście mają charakterystycznie pofalowane krawędzie, a owocami są żołędzie.

 

Czy wiesz, że:

  • -> Nazwa dębu odwołuje się do postaci z Trylogii Henryka Sienkiewicza – Zagłoby, którego pomnik od września ubiegłego roku stoi w Radomiu.

  • -> Zagłoba miał „na czole dziurę wielkości talara, przez którą świeciła naga kość”.

  • -> Dziura ta miała być pamiątką jednej z wizyt Zagłoby w radomskiej karczmie podczas sesji Trybunału Skarbowego, który działał w latach 1613-1764.

  • -> Faktycznie Zagłoba nie mógłby się skryć w cieniu nawet młodziutkiego dębu z dzisiejszego Parku im T. Kościuszki, bo ten musiałby dziś liczyć ponad 350 lat.

  • -> Ciekawą pamiątką Trybunału Skarbowego jest nazwa dzielnicy Obozisko – w mieście było za mało miejsc noclegowych, więc szlachta zjeżdżająca na obrady mieszkała w namiotach na północnych przedmieściach Radomia.

Chcesz wiedzieć, dlaczego kora dębu miała tak ważny wpływ na rozwój gospodarczy Radomia? Poszukaj innego pomnikowego dębu w parku. Rośnie on po wschodniej stronie szalet w kształcie ruin zamku.

Masz problem z odnalezieniem kolejnego drzewa? Skorzystaj z podpowiedzi na TEJ MAPCE.