Andrzejkowe zabawy

Andrzejki od dawien dawna kojarzą się z magią i wróżbami. Obchodzimy je w wigilię dnia św. Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Dla dorosłych to doskonała okazja do spotkań ze znajomymi, a dla dzieci wspaniały czas spędzony na różnych wróżbach i zabawach. W dzisiejszym wpisie przedstawiam Wam kilka pomysłów na spędzenie z dziećmi wieczoru andrzejkowego.

Najpopularniejszą andrzejkową zabawą jest oczywiście lanie wosku, a następnie odgadywanie kształtów cieni na ścianie. Spróbujcie sami, na pewno będziecie mieli przy tym mnóstwo zabawy. Wosk należy roztopić w rondelku, na małym ogniu. Następnie przez dziurkę od klucza lejemy do wody ciepły wosk. Gdy wosk na wodzie zastygnie, podnosimy go i sprawdzamy cień, jaki daje na ścianie. Z jego kształtu wróżymy naszą przyszłość.

Kolejną propozycją zabawy andrzejkowej dla dzieci jest wyścig bucików. Do zabawy potrzebny jest jeden but każdego z uczestników. Od miejsca najbardziej oddalonego od drzwi lub wejścia ustawiamy buty, jeden za drugim w taki sposób, aby pięta dotykała przodu kolejnego bucika. Buty ustawiamy w kierunku drzwi, a te z końca kolejki przekładamy na jej początek. Ten, którego but pierwszy dotrze do drzwi i przekroczy próg, przeżyje w nadchodzącym roku np. wspaniałą przygodę.

Rozwiązywanie supełków to kolejny pomysł na andrzejkową zabawę. Potrzebujemy tylko tasiemek. Polega ona na rozwiązaniu jak największej liczby supełków, zawiązanych na tasiemce i w wyznaczonym czasie. Im więcej supełków uda się rozwiązać, tym więcej marzeń spełni się w najbliższym roku.

Popularną andrzejkową atrakcją są również balony z wróżbą. Zabawa polega na umieszczeniu w środku balonów wróżb. Dziecko wybiera swój balon i przebija go w dowolnie wybrany sposób. Może to zrobić szpilką, zgnieść stopą czy w inny, wymyślony przez siebie sposób. Następnie odczytujemy wróżby ukryte w balonach.

Prostą, a zarazem sprawiająca wiele radości zabawą andrzejkową jest wrzucanie marzenia do kapelusza. Wystarczy kartka papieru, na której dziecko pisze lub rysuje swoje marzenie, a następnie złożoną kartkę próbuje wrzucić do szczęśliwego kapelusza. Komu się uda, tego życzenie spełni się w najbliższej przyszłości. Oprócz wróżb i zabaw możemy zorganizować dla dzieci również warsztaty kreatywne, które będą uzupełnieniem wieczoru andrzejkowego dla dzieci o różnych temperamentach i zainteresowaniach. Najważniejsze to wspólne i radosne spędzanie czasu razem.

KATARZYNA JAGIEŁŁO