Ulica Teatralna 2023

Już w ten weekend w Radomiu wystartuje Ulica Teatralna 2023. Przed nami kilka niezwykle ciekawych spektakli plenerowych, które będzie można latem zobaczyć w Radomiu. Serdecznie zapraszamy!

Organizowana przez Stowarzyszenie Teatr Resursa Ulica Teatralna 2023 prezentuje najlepsze polskie teatry uliczne, które w miejskiej przestrzeni prezentują niezwykle widowiskowe i intrygujące projekty. W tym roku Resursa Obywatelska z przyjemnością włącza się w organizację inicjatywy.


PROGRAM:

7 lipca godz. 11.00 Galeria Słoneczna, strefa eventowa od ul. Struga

Ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego na zdjęcie teatralne z III edycji „Ulicy Teatralnej”.
Otwarcie wystawy fotograficznej nagrodzonych i wyróżnionych prac.
Wystawa będzie czynna od 7 lipca do 15 sierpnia.


9 lipca Plac przy Fontannach, godz. 20.30

Teatr Pijana Sypialnia „REWIA”
Premiera 2023r.
Czas trwania 90 minut
Spektakl bez ograniczeń wiekowych

Reżyseria i scenografia: Stanisław Dembski
Scenariusz i teksty piosenek: Sławomir Narloch
Muzyka i przygotowanie wokalne: Daniel Zieliński
Choreografia: Blanka Miętkiewicz
Kostiumy: Aleksandra Gajek
Obsada: Michał Zieliński, Natalia Kryger, Aleksandra Gajek, Zuzanna Błońska-Romanowska, Mikołaj Sierociuk, Aleksandra Dudczak, Adam Hadi, Wojciech Gawrych, Konrad Komosiński, Dawid Pietrzak
Orkiestra Teatru Pijana Sypialnia

Teatr Pijana Sypialnia to największy niezależny teatr w kraju, założony wiosną 2012 roku w Warszawie przez aktorów, tancerzy, muzyków i wokalistów. Obecnie zespół tworzy ponad 100 artystów pracujących w sekcji aktorskiej, Filharmonii Pijanej Sypialni, Zespole Wokalnym oraz w zespole tanecznym Woda na młyn.

Tworząc kolejne spektakle, Teatr Pijana Sypialnia sprawdza aktualność zapomnianych konwencji i eksperymentuje ze strukturami różnorodnych form teatralnych. Tym razem dla twórców przedstawienia punktem wyjścia do artystycznych poszukiwań była rewia, czyli gatunek wywodzący się z XVIII-wiecznej Francji.

W spektaklu poznajemy historię pewnej rodziny o wdzięcznym nazwisku – Rewia. Jej członkowie robili wszystko, żeby zajmować się… zupełnie bezsensownymi sprawami. Jak się jednak okazało, nie jest to takie proste, bo człowiek niemal instynktownie i w każdej sytuacji szuka porządku i celu. Jak na rewię przystało, przedstawienie wypełnione jest żywiołowym ruchem, piosenkami i pełnymi dowcipu dialogami. A to wszystko do muzyki na żywo.


28 lipca Plac przy Fontannach, godz. 20.30

Teatr MIGRO z Krakowa – Echa
Premiera 2021r.
Czas trwania 50 minut
Spektakl bez ograniczeń wiekowych

Reżyseria, scenariusz, wybór muzyki: Monika Kozłowska
Choreografia: Natalia Iwaniec
Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Wykonawcy: Justyna Orzechowska, Magdalena Pamuła/Julia Szewczyk, Justyna Wójcik/Anastazja Kowalska, Kacper Lech/Piotr Majewski/Jan Niemczyk, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński

Grupa powstała w 2019 roku w Krakowie. Artyści Migro, od lat związani zawodowo z Teatrem KTO i zainspirowani jego działaniami artystycznymi, łączą tak zdobywane doświadczenia z interesującymi ich tematami i inspiracjami artystycznymi. Nazwa teatru odnosi się do wędrownego charakteru zespołów ulicznych, ale podkreśla także tematykę, którą zainteresowani są artyści: temat migrujących społeczności i przypadkowych spotkań w naszej codziennej drodze. Spektakl Echa, inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej Wędrowny zakład fotograficzny, jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Zdjęcia, które będą ożywać na oczach widzów, przeniosą nas do świata wielu kultur, narodowości i wyznań. Ruch sceniczny przeprowadzi nas przez tę podróż za pomocą techniki Gaga, unikatowego języka ruchowego opracowanego przez Ohada Naharina. Natomiast muzyka, złożona m. in. z regionalnych pieśni, pomoże nam poznać inne języki, dźwięki oraz słowa modlitw. Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska.


11 sierpnia Rynek, godz. 20.00

Teatr AKT z Warszawy – Ja gore
Premiera 2015r.
Czas trwania 50 minut
Spektakl bez ograniczeń wiekowych
Pomysły, reżyseria, choreografia – zespół teatru
Muzyka – różni artyści

Teatr Akt jest jedną z nielicznych grup, konsekwentnie uprawiających od wielu lat swój autorski teatr. Przedstawienia sceniczne, plenerowe, parady uliczne, pokazy ogniowe prezentuje podczas festiwali teatralnych w całej Europie. W spektaklu Ja Gore główną rolę odgrywa żywioł ognia. Taniec, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworząc niezwykle plastyczny, przestrzenny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału. Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. Do dziś Teatr Akt w międzynarodowym gronie artystów współtworzy widowiska ogniowe w ramach festiwalu Teatro del Fuoco we Włoszech.


26 sierpnia Plac Jagielloński, godz. 20.00

Teatr Biuro Podróży z Poznania – Kaspar
Premiera 2021r.
Czas trwania 50 minut
Spektakl bez ograniczeń wiekowych

Reżyseria: Paweł Szkotak
Scenariusz: Paweł Szkotak i zespół Teatru Biuro Podróży
Scenografia: Paweł Szkotak, współpraca: Joanna Sapkowska, Natalia Kołodziej
Muzyka: Jan Sebastian Bach – wykonanie Maciej Bator
Obsada: Bartosz Borowski – Kaspar, Jakub Henke, Łukasz Kowalski, Maja Osińska, Paweł Stachowczyk, Marta Strzałko, Karolina Wensierska, Tomasz Wrzalik

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu 30 lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny. Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych. Spektakle teatru zaprezentowane zostały w blisko 60 krajach świata, na sześciu kontynentach. Kaspar Hauser to postać historyczna. Nazywany był sierotą Europy. „Wilcze dziecko” wychowywane było bez kontaktu z ludźmi. Jego historia pokazuje, jak zmienia się społeczna percepcja obcego, jak wpływa na decyzje i działania społeczności. Spektakl z muzyką Jana Sebastiana Bacha w estetyce ludowej opowieści jest niezwykle widowiskowy, ale przy tym zmuszający do refleksji.


Organizator: Stowarzyszenie Teatr Resursa
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

Zadanie publiczne finansowane ze środków Gminy Miasta Radomia

Współorganizatorzy: Urząd Miejski w Radomiu, OKiSz Resursa Obywatelska, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Radomskie Towarzystwo Fotograficzne, RKŚTiG Łaźnia

Partnerzy: Enea Nowa Energia, Galeria Słoneczna.

Sponsorzy: InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group, P.H.U.B. “ŁUCZ-BUD” Sp. z o.o., Restauracja Parkowa, Centrum „Arka” Sp. z o.o., Kancelaria Podatkowa „INFO-TAX” Regina Limanowska, PPHU „Maroka” Robert Sobol, Agencja Ochrony „Dragon”.

Partnerzy medialni: Rekord Grupa Mediowa, Radio Plus, Radio Radom, Radio dla Ciebie.