Zakup używanej gitary jest opłacalny ekonomicznie, ale jeżeli chcemy ją kupić, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Stan instrumentu

To pierwsza rzecz, której się przyjrzyjmy. Rzecz jasna, ważne są obicia i ogólny wygląd, ale niech zejdą na drugi plan. Przypatrzmy się stanowi progów ? czy nie mają wytarć i wyżłobień, następnie obejrzyjmy klucze, sprawdźmy, czy obracają się lekko i płynnie, a także czy nie są pokrzywione.

Przegląd techniczny

Kolejny etap to sprawdzenie układu przetworników i potencjometrów. Przede wszystkim zobaczmy czy działają. Można to zrobić stukając lekko kostką w przetwornik w momencie kiedy gitara jest podłączona do wzmacniacza. Usłyszymy wtedy delikatne pukanie podobne do odgłosu uderzania palcem w mikrofon. Warto też sprawdzić gniazdo, w które wpinamy przewód ?Jack?. Test wygląda następująco: wpinamy końcówkę przewodu w wejście i poruszamy, trzymając za Jack. Jeżeli połączenie jest sztywne i nie wydaje dźwięku przerwanego sygnału, podczas podłączenia do wzmacniacza, znaczy to, że wszystko jest dobrze.

Strojenie

Następnie spróbujmy nastroić gitarę i zobaczmy jak brzmią całe akordy np. ?G?, ?D?, ?A? – zagrajmy wszystkie dźwięki na gryfie i oceńmy czy wszystkie są czytelne bez większych przydźwięków. Bardzo ważnym aspektem jest tak zwana akcja strun, a mówiąc po prostu odległość strun od gryfu. Chodzi o to, że im jest ona mniejsza, tym łatwiej będzie nam grać na gitarze i nie dokuczy nam tak bardzo ból opuszków w naszych palcach, bardzo częsty w pierwszych miesiącach ćwiczeń.

Waga gitary

Cięższy instrument ma to do siebie, że może generować głębszy i intensywniejszy dźwięk, który powinien być bardziej pożądany. Na szczęście większość dostępnych gitar cechuje się niską wagą i ich użytkowanie nie stanowi to żadnego problemu. Jeśli jednak w naszych rękach znajdzie się instrument dużej wagi, problem nadmiernego obciążenia rozwiąże szeroki pasek, na którym możemy zawiesić gitarę i przez to lepiej rozłożymy ciężar spoczywający na naszych plecach.

Wzmacniacz

Pamiętajmy o konieczność uzbrojenia się we wzmacniacz, niezbędny do uzyskania większej głośności. Na rynku jest bardzo duży wybór, ale na początek wystarczy nam mały i tani sprzęt. Znane i cenione marki to m.in.: Marshall, Laney, Peavey, Vox, Hi Watt, Laboga, Soundman, Stagg,

W plenerze, na ognisku

Jeśli chcemy grać utwory przy ognisku lub skupić się na grze palcami, dobrym wyborem będzie gitara klasyczna która również doskonale sprawdzi się w poezji śpiewanej. Sprawdzone marki to m.in : Stagg, Yamaha, Alvaro. Poszukując gitary akustycznej, zwracajmy uwagę na jej wielkość oraz ogólny stan, pamiętając o rzeczy kluczowej, czyli akcji strun, podobnie jak w przypadku gitary elektrycznej. Istotne jest sprawdzenie ostrości krawędzi progów. Chodzi o jakość ich wykończenia, po to, aby nie kaleczyły nas podczas gry.

MICHAŁ BIERNACKI

PRZECZYTAJ TAKŻE PIERWSZĄ CZĘŚĆ ARTYKUŁU: GITARA – JAKI INSTRUMENT KUPIĆ?