We wtorek, 18 lutego o godz. 18.00 w Resursie odbędzie się spotkanie z dr. Robertem Wiraszką wokół jego książki „Radom biało-czerwony. Życie katolickie w Radomiu w latach 1918-1939”.

Przez wiele lat o naszym mieście lat międzywojnia mówiono „czerwony Radom”, a to za sprawą wpływu nurtów ideologii lewicowych. Czerwony Radom! Radom domeną socjalizmu. Taki przydomek zdobyło sobie nasze miasto w pamiętnym 1905 r. Bastionem ruchów rewolucyjnych stała się przede wszystkim mnoga i uświadomiona ludność robotnicza – pracownicy licznych fabryk dynamicznie rozwijających się w mieście. Jednak obraz „czerwonego Radomia” nie jest do końca prawdziwy, ponieważ Radom wielokrotnie pokazał, że jest miastem biało-czerwonym, o wyraźnych wpływach narodowych i katolickich. Nie minął rok od uhonorowania znanego radomskiego lekarza dr. Roberta Wiraszki Nagrodą im. św. Kazimierza, a już zaskakuje nas swą nową książką, w której dowodzi, że międzywojenny Radom był właśnie biało-czerwony. A to za sprawą aktywności na terenie radomskich parafii świeckich chrześcijan i powołanych przez nich licznych organizacji jawnie odwołujących się do nauczania Kościoła katolickiego. Autorowi, dzięki mrówczej pracy, udało się zebrać informacje o kilkudziesięciu takich podmiotach, które ubogacały życie międzywojennego Radomia.

Podczas spotkania Autor będzie rozprowadzał swoją książkę w formie cegiełki na rzecz pierwszego i jedynego dotąd na Litwie hospicjum Most do Nieba z oddziałem dla dzieci, powołanym przez s. Michaelę.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.