Ostatnie w tym roku Retrospotkanie będzie wyjątkowe pod kilkoma względami. Po pierwsze odbędzie się w Dziale Muzealnym Resursy, mieszczącym się w Kamienicy Deskurów. Po drugie – w jej „podziemiach”, w przestrzeni wystawy czasowej. Zapraszamy 10 grudnia o godz. 18.00.
W nawiązaniu do wystawy „Świat na opak. Kolędowanie w Polsce” przyjrzymy się tematowi kolędowania. To znana od wieków tradycja składania noworocznych życzeń w formie obrzędowego wędrowania od domu do domu na przełomie starego i nowego roku. Uczestnicy tych pochodów śpiewają kolędy, odgrywają scenki i składają wyszukane życzenia, licząc w zamian na drobne podarki. Kolędnikom towarzyszą maski, przebrania i akcesoria, a ich rytualne gesty służą symbolicznej przemianie w istoty przybywające z „innego świata”. Efekt obcości osiągany jest zazwyczaj poprzez odwołanie do stereotypowych wyobrażeń osób spoza wspólnoty. Stąd w zestawie kolędujących postaci karykaturalne wizerunki Żyda i Cygana, które utrwalają uprzedzenia.
Merytoryczny komentarz do tego tematu wygłosi Magdalena Rubenfeld, aktywistka, kuratorka i animatorka kultury, która współpracuje ze stowarzyszeniami żydowskimi w Polsce i poza jej granicami. Jest koordynatorką organizacji Limmud na Europę Środkowo-Wschodnią, a od 2017 roku współorganizuje FestivALT w Krakowie.
Słodki poczęstunek zapewnia radomska piekarnia Fogiel & Fogiel.
Wstęp wolny.