W sobotę, 20 kwietnia o godz. 16.00 na radomskich fontannach przy ul. Żeromskiego odbędzie się pokaz scenek miejskich w wykonaniu Teatru Poszukiwań oraz uczniów Grupy Teatralnej z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu. W razie niepogody, wydarzenie zostanie zorganizowane w Resursie Obywatelskiej.
W sobotnie popołudnie młodzi aktorzy zabiorą nas w teatralną podróż po kilku tekstach Leszka Kołakowskiego. Najpierw zobaczymy i posłuchamy fragmentów Mini-wykładów o maksi-sprawach. W scenkach o podróżach, równości, nudzie, młodości i tolerancji zaprezentują się uczennice Grupy Teatralnej z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu: Agnieszka Rywacka, Maja Wdowiak, Julia Woźniak, Anita Korycka oraz Maria Kulyeshova. Reżyserii podjęły się Anna Bednarczyk i Anna Szczerbińska. Później – dzięki Kamili Rodziewicz i Bartkowi Stryjskiemu z Teatru Poszukiwań – poznamy Rachab czyli samotność prawdziwą i udawaną oraz Rozmowę z diabłem doktora Lutra w Wartburgu 1521. Za reżyserię odpowiada Katarzyna Sasal.
Spotkanie odbędzie się pod hasłem Czego nas uczy Leszek Kołakowski? Nawiązuje do cyklu wykładów, które profesor realizował dla Telewizji Polskiej, a potem publikował w „Tygodniku Powszechnym” i w książkach. Nosił on tytuł O co nas pytają wielcy filozofowie, a sam Leszek Kołakowski pisał o nim tak: Dobrych podręczników, słowników i encyklopedii jest pod dostatkiem. Nie zamierzam „streszczać” Platona, Kartezjusza czy Husserla, byłaby to śmieszna ambicja. Chciałbym mówić o wielkich filozofach w taki sposób, by u każdego wyłowić jedną myśl, która dla niego samego jest ważna, należy do filarów domu, jaki zbudował, a zarazem dla nas, teraz jest zrozumiała, jakąś strunę w naszym umyśle potrąca.
Zatem i my spróbujemy „wyławiać myśli” – tym razem w dorobku Leszka Kołakowskiego – i „potrącać struny” naszych umysłów…