lubisz to ? :)

A A A

Zapraszamy na pierwsze w nowym roku Retrospotkanie

Retrospotkanie 13 – Detale radomskich kamienic

Retrospotkanie to comiesięczna impreza „Resursy” i portalu „Radom. Retrospekcja”, skupiająca miłośników Radomia, pragnących porozmawiać ze sobą, podzielić się wspomnieniami, czy pokazać stare zdjęcia miasta. Serdecznie zachęcamy do przynoszenia na nasze spotkania takich właśnie archiwalnych fotografii i dokumentów. Po zeskanowaniu zostaną zwrócone właścicielom.

Każdemu Retrospotkaniu towarzyszy konkretny temat przewodni. Do Resursy zapraszamy  specjalistów z rożnych dziedzin – pasjonatów bogatego dziedzictwa kulturowego i historycznego Radomia. Na dobry początek nowego roku pragniemy pokazać Radom od tej piękniejszej strony. Nasze miasto, a konkretnie śródmiejskie kamienice - są niezwykle bogate w detale architektoniczne. Radom w tej dziedzinie nie ma bynajmniej powodów do wstydu, a wręcz przeciwnie. Żeliwne balkony i balustrady, marywilskie posadzki, polichromie, ornamentyka rzeźbiarska elewacji, herby i daty znajdujące się na fasadach radomskich kamienic. Te i wiele innych detali omówią i bogato zilustrują Olga Stawczyk oraz Marta Trojanowska. Obie panie są autorkami strony internetowej Katalog Zabytkowej Architektury Radomia, na której dowodzą wyjątkowości i bogactwa sztuki, kryjących się pod często szarymi elewacjami radomskich kamienic.

Starym zwyczajem wracamy także do prezentacji „TOP-10 Retrospekcji”. Tym razem społeczność portalu „Radom.Retrospekcja” zaprezentuje dziesięć najpiękniejszych kamienic Radomia.