A A A

TYDZIEŃ KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

TYDZIEŃ KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

 

Głównym organizatorem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej jest radomskie Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum

partnerzy: OKiSz „Resursa Obywatelska”, Oratorium św. Filipa Neri, Kino Helios, Miejska Biblioteka Publiczna

 

2 października (niedziela)

 

godz. 18.00 – Msza Święta inaugurująca Tydzień Kultury Chrześcijańskiej – kościół Matki Bożej Miłosierdzia – ul. Struga 31A oraz koncert Sine nomine” w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Smyczkowej DIVERTIMENTO pod dyr. Adriana Hanke oraz absolwentów klasy śpiewu solowego Moniki Świostek

 

 

 

3 października (poniedziałek)

 

 

 godz. 18.30 – Kino Helios - radomska premiera filmu „Jak Bóg da” w reżyserii Edoardo Marii Falcone, prod. Włochy 2015.

Rewelacyjna komedia. Tommaso to ceniony rzymski kardiochirurg i zagorzały ateista. Wraz z żoną Carlą i dwójką dorosłych dzieci tworzą modelową, mieszczańską rodzinę. Nowoczesna, tolerancyjna postawa Tomasso ma swój koniec, kiedy jego syn – Andrea, postanawia dokonać „coming out-u” i wyznaje, że chce zostać księdzem...


 

4 października (wtorek)

 

godz. 18.00 – Oratorium św. Filipa Neri – ul. Grzybowska 22 - wernisaż wystawy prac Zdzisławy Ludwiniak. Autorka ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1987 roku. Studiowała malarstwo w pracowni prof. Teresy Pągowskiej. Stopień doktora habilitowanego otrzymała w 2007 roku. Jej twórczość w dziedzinie rysunku to świat fikcji oparty mocno na czerni i bieli.

   

 

6 października (czwartek)

 

 godz. 12.00 – „Resursa Obywatelska”- ul. Malczewskiego 16 - przegląd teatrów amatorskich:  

 

 

1. Teatr "Scene" z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego - "Nowe szaty króla" na kanwie baśni Hansa Christiana Andersena. Opiekun grupy i reżyser - Wojciech Ługowski.

 

 

 

2. Scena II LO - spektakl "Adam i Ewa" - na podst. tekstu Marka Twaina. Rzecz o rodzących się (trudnych) relacjach damsko - męskich w czasie stworzenia pierwszych ludzi w Raju. Opiekunka grupy teatralnej i reżyserka: Ewa Pawłowska. 

 

 

 

3. Teatr Poezji i Muzyki "U Radziwiłła" z Szydłowieckiego Centrum Kultury "Zamek". Spektakl "Dzień gniewu" na podst. tekstu Romana Brandstaettera. Przedstawienie wygrało tegoroczne ogólnopolskie XXI Zamkowe Spotkania Teatralne o laur "Złotego Gargulca" w Szydłowcu. Reżyserką spektaklu i opiekunką grupy jest Sława Lorenc-Hanusz. 

 

 

Godz. 18.00 – „Resursa Obywatelska” - promocja książki "Żywot św. Kazimierza Jagiellończyka - Królewica Polskiego i Książęcia Litewskiego w Wilnie Roku 1606 przez Mateusza Chryzostoma Wołodkiewicza przełożony". Opracowanie i wstęp - prof. Jan Okoń. Wydawca - Muzeum Historii Polski. W planie wieczoru spotkanie z prof. J. Okoniem.

 

 

 

 

7 października (piątek)

 

godz. 18.00 - „Resursa Obywatelska” otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Henryka Sarny "Świątynie i kapliczki" z serii autorskiej "Moje podróże". Obrazy przedstawiają w różnych technikach obiekty sakralne zarówno z Polski, jak i zagranicy.

 

 

 

godz. 18.30 - „Resursa Obywatelska”- promocja książki "Prawda i pamięć". Wstęp i opracowanie Elżbieta Orzechowska. Spotkanie z autorką. Jednym z bohaterów książki jest Henryk Sarna, opowiadający w niej swoje przeżycia związane z prześladowaniem go przez władze komunistyczne za działalność patriotyczną.

 

 

 

godz. 19.30 - „Resursa Obywatelska”- pokaz filmu "Uczta Babette", reż. Gabriel Axel, scenariusz na podstawie powieści Karen Blixen,  prod. Dania 1987

 

 

 

Jeden z ulubionych filmów Papieża Franciszka, który w swoim nauczaniu powołuje się na chrześcijańską wymowę tego obrazu. Subtelne, pełne symbolicznych scen i wątków dzieło, które podkreśla wartość bezinteresownego daru i radości - podstaw miłości, która prowadzi do szczęścia.  

 

Film będzie poprzedzony krótką prelekcją wprowadzającą w jego tematykę.

 

 

 

 

9 października (niedziela) 

 

godz. 18.00 – Msza Święta z okazji XVI Dnia Papieskiego katedra pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny.

 

 Msza zakończy również Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu. W trakcie nastąpi liturgiczne wykonanie Mszy ku czci św. Andrzeja Boboli, autorstwa ks. Antoniego Chlondowskiego SDB. Msza w wykonaniu Cameraty Lubelskiej pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego.   

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia, oprócz pokazu filmu „Jak Bóg da” jest bezpłatny