lubisz to ? :)

A A A

Pamiętali…

Na uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę Zagłady radomskiego getta, niestety, nie mogli być niektórzy z zaproszonych przez nas gości. Pamiętali jednak o Radomiu i nadesłali listy.

 

Ambasada Izraela | ul. Krzywickiego 24, 02-078 Warszawa | tel. +48 22 59 70 500| fax. +48 22 825 16 07| www.israel.pl

 

 Warszawa 2 sierpnia 2017

Szanowny Pan Radosław Witkowski

Prezydent Radomia

Szanowni Państwo,

Dziś mija 75 lat od tragicznych wydarzeń związanych z Zagładą mieszkańców radomskiego getta, w wyniku Aktion Reinhardt.

W tym wyjątkowym dniu powinniśmy szczególnie pamiętać, że w przeddzień wybuchu II wojny światowej, co trzeci mieszkaniec Radomia był Żydem. Okres tamtej wojny był trudną próbą dla naszych narodów i stanowił koniec ich żydowskiej obecności w Waszym mieście.

Jestem niezwykle wdzięczna Panu Prezydentowi i organizatorom Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad” za przypominanie i kultywowanie dziedzictwa żydowskich mieszkańców Radomia.

Szlak Pamięci Żydów Radomskich „Ślad” z pewnością się temu przysporzy, a tablica na miejscu synagogi będzie świadczyła o symbolicznym przywróceniu pamięci o radomskich Żydach.

Dziękuję wszystkim mieszkańcom Radomia za tę cenną inicjatywę, mającą upamiętnić żydowski wkład w dziejach Waszego miasta.

Z wyrazami szacunku i serdecznym pozdrowieniem

Anna Azari

Ambasador Izraela w Polsce

Szanowny panie Prezydencie

Drodzy Radomscy Przyjaciele

Nazywam się Jerzy Rozenberg, urodziłem się w Radomiu, w 1927 r. Tu dorastałem, chodziłem do szkoły, znałem każdy dom i ulicę. Niestety, Niemcy podczas II wojny światowej, zniszczyli żydowski Radom. Wymordowali tysiące osób, całe rodziny. Ja miałem szczęście, jako jeden z nielicznych, przeżyłem.

Mieszkam z rodziną w Izraelu, ale do dziś widzę w snach Radom, moje rodzinne miasto, do dziś mówię i czytam po polsku, w moim ojczystym języku.

Bardzo się cieszę, że Radom i Pan pamiętacie o tym, że miasto tworzyli i mieszkali w nim przez długie lata także Żydzi (…)  

Ogromnie cieszy fakt powstania Szlaku Pamięci Żydów Radomskich, (…) koncerty i wystawy. Niestety, ze względu na mój wiek i stan zdrowia, nie mogę w nich uczestniczyć. Myślami jestem jednak z Wami, Drodzy Radomscy Przyjaciele. Tymi działaniami udowadniacie, że Prawda i Pokój, Uczciwość, Szacunek dla drugiego człowieka zwyciężyły i wciąż zwyciężają nad pogardą i nienawiścią, nad zbrodnią niemieckich najeźdźców.

Jeszcze raz bardzo dziękuję młodzieży, którą poznałem, władzom miasta, „Resursie Obywatelskiej” i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości. Dziękuję Ci Radom, moje miasto.

Jerzy Rozenberg