A A A

Michel Schwalbé. Z Radomia w świat - obchody stulecia urodzin

27 października w Ośrodku Kultury i Sztuki Resursa Obwyatelska odbyło się wyjątkowe wydarzenie "Michel Schwalbé. Z Radomia w świat - obchody stulecia urodzin". Tego wieczora na scenie Resursy wystąpiła grupa Berlin Piano Trio.


Michel Schwalb
é to wieloletni koncertmistrz jednej z najlepszych orkiestr na świecie - zespołu Filharmonii Berlińskiej. Stanowisko objął w 1957 r., na specjalne zaproszenie szefa orkiestry, samego Herberta von Karajana. Grając z berlińczykami, Schwalbe korzystał ze skrzypiec Stradivariego, oddanych mu do użytku przez Axela Springera.

Wirtuoz urodził się jako Mojżesz (potem używał także imion Mieczysław i Michał) Szwalbe 27 października 1919 r. w Radomiu. Już jako dziecko przejawiał ogromny talent muzyczny, dlatego rodzina postanowiła, że musi naukę gry na skrzypcach kontynuować u najlepszych mistrzów. W Warszawie ukończył Konserwatorium Muzyczne w wieku 12 lat, a gdy miał 14 - zdał maturę. Uzyskał wyróżnienie w I Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego. Studia kontynuował w Paryżu. Po zajęciu Francji przez Niemców Szwalbe, ukryty w wozie meblowym, uciekł do Szwajcarii. Ocalał jako jedyny z rodziny.

W licznych wywiadach, których udzielał w trakcie swej długiej kariery (zmarł w 2012 r.), zawsze wymieniał Radom jako miejsce swojego urodzenia. Nigdy też nie zapomniał polskiego języka i chętnie w nim rozmawiał z pojawiającymi się w Berlinie Polakami. Stulecie urodzin wybitnego skrzypka to doskonała okazja, aby przypomnieć muzyka w Radomiu. Z tej okazji zapraszamy na wyjątkowy koncert - zagra Berlin Piano Trio.

Berlin Piano Trio tworzą: Krzysztof Polonek (skrzypce), Katarzyna Polonek (wiolonczela) i Nikolaus Resa (fortepian).

Założony w 2004 r. zespół zalicza się do czołowych tego typu formacji fortepianowych. Zachwyca zarówno publiczność, jak i krytyków. Trio wygrało wiele międzynarodowych konkursów, od 2007 r. jest także stałym członkiem znanej na całym świecie ECMA – Europejskiej Akademii Muzyki Kameralnej, która promuje na arenie międzynarodowej wiodące kwartety smyczkowe i tria fortepianowe.

W programie:

* Joseph Haydn - Trio fortepianowe G-dur Hob. XV:25 „Cygańskie”
1. Andante
2. Poco Adagio. Cantabile
3. Rondo all’Ongarese. Presto

* Johannes Brahms - Trio fortepianowe H-dur op. 8
1. Allegro con brio
2. Scherzo. Allegro molto
3. Adagio
4. Finale. Allegro

* Reportaż filmowy o M. Schwalbe

* Antonin Dvorak - Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90 „Dumky"
1. Lento maestoso – Allegro quasi doppio movimento (attaca)
2. Poco Adagio – Vivace non troppo (attaca)
3. Andante – Vivace non troppo
4. Andante moderato – Allegretto scherzando – Meno mosso
5. Allegro
6. Lento maestoso – Vivace

Wstęp tylko za zaproszeniami. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Resursie (od poniedziałku do piątku) w godz. 8:00-19:00.