A A A

Historia Cię szuka ...

Historia Cię szuka – PRL w filmie

Rozpoczynamy kolejne działania w ramach naszego cyklu „Historia Cię szuka”. Wraz z radomską delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej zapraszamy do poznawania historii PRL poprzez filmy. Każdą projekcję poprzedzi prelekcja prof. Marka Wierzbickiego z IPN. Zapraszamy na filmy Barei, kultowe polskie komedie. Nie ma chyba osoby, której te filmy by nie bawiły. Czy faktycznie to co w nich widzimy, było tylko fantazją reżysera, czy też może realia życia były tak absurdalne? To właśnie będziemy starali się wyjaśnić.  
Projekt w szczególny sposób adresowany jest do młodzieży, ale mile widziani będą i starsi, pamiętający tamte czasy. Zapisy grup szkolnych przyjmowane są pod numerem tel. 048 362 85 90,  tel./fax 048 36 242 63, mailowo: resursa@resursa.radom.pl

 

16 listopada
"Poszukiwany, poszukiwana"
Polska 1973, 90 minut. Reżyseria: Stanisław Bareja, Karol Chodura. Grają: Wojciech Pokora, Mieczysław Czechowicz, Wojciech Siemion
Pracownik muzeum, Stanisław Maria Rechowicz, oskarżony niesłusznie o przywłaszczenie sobie obrazu, ukrywa się w . . . damskiej sukience. Podejmuje pracę jako gosposia. Szybko zmienia kolejnych chlebodawców. U pana "profesora" zajmuje się skupowaniem cukru do produkcji bimbru. Pracę u nowobogackich traci, gdy staje w obronie swej napastowanej żony. W końcu obraz się odnajduje, ale bohater nie chce zrezygnować z lukratywnego zajęcia i rozpoczyna pracę jako pokojówka w domu zagranicznego dyplomaty.

14 grudnia
"Nie ma róży bez ognia"
Polska 1974, 90  minut. Reż. Stanisław Bareja, Ludmiła Niedbalska. Grają: Jacek Ferdorowicz, Jerzy Dobrowolski, Stanisław Tym, Stanisław Celińska
Janek i Wanda mieszkają w małym pokoiku w willi, inne pokoje zajmują biura różnych instytucji. Janek często zostaje w pracy po godzinach, byle tylko za wcześnie nie wracać do ciasnego mieszkania. Pewnego dnia małżonków odwiedza niejaki Malinowski, który kiedyś mieszkał w tym samym pokoiku. Proponuje małżonkom zamianę pokoju na nowe, dwupokojowe mieszkanie, które właśnie otrzymał. Janek i Wanda początkowo są nieufni, ale w końcu dochodzi do zamiany. Okazuje się, że w nowym mieszkaniu mieszka się
...już były mąż Wandy, Jerzy. Pomimo rozwodu, jako zameldowany u Wandy, ma prawo nadal mieszkać w jej mieszkaniu. Janek stara się znaleźć sposób na pozbycie się intruza

18 stycznia
"Brunet wieczorową porą"
Polska 1976, 90 minut. Reż. Stanisław Bareja. Grają: Krzysztof Kowalewski, Wojciech Pokora, Bożena Dykiel, Wiesław Gołas.
Cyganka przepowiada Michałowi Romanowi niezwykłe przeżycia, jednak on nie bierze poważnie tych proroctw. Gdy jego rodzina wyjeżdża na weekend, Michał zabiera się do zaległej pracy. Wtedy zaczynają się spełniać proroctwa Cyganki - Michał znajduje zaginiony zegarek, a w totolotku wylosowane zostają przepowiedziane liczby. Bohater zaczyna oczekiwać najgroźniejszej części przepowiedni - zapowiada ona zabicie bruneta, który zjawi się w jego mieszkaniu wieczorową porą...

15 marca
"Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz"
Polska 1978, 100 minut. Reż. Stanisław Bareja. Grają: Krzysztof Kowalewski, Bronisław Pawlik, Stanisław Tym, Ewa Ziętek.    
Komedia obyczajowa ukazująca absurdy życia rzeczywistości polskiej lat 70. Dyrektor podupadającego przedsiębiorstwa dowiaduje się, że dziewczyna, którą poznał podczas delegacji w Paryżu, jest z nim w ciąży. Postanawia więc rozwieść się z żoną i poślubić córkę dygnitarza partyjnego, co pozwoliłoby mu utrzymać stanowisko. Uznaje, że najlepszym sposobem na pozbycie się żony byłaby udokumentowana zdjęciami zdrada. Angażuje fotografa, nieudacznika, kolegę z lat szkolnych. Po powrocie z kolejnej delegacji, tym razem na Węgry, dowiaduje się, że przestał być szefem przedsiębiorstwa, a dotychczasowy zastępca zajął jego stanowisko i w dodatku ożenił się z córką prominenta, żona zaś wystąpiła o rozwód, zdradzając go wcześniej z fotografem.

12 kwietnia
"Miś"
Polska 1980, 111  minut. Reż. Stanisław Bareja. Grają: Stanisław Tym, Krzysztof Kowalewski, Jerzy Bończak, Jerzy Turek, Wojciech Pokora, Marek Siudym.
Ryszard Ochódzki (zwany Misiem) jest prezesem klubu sportowego "Tęcza". Ma wyjechać za granicę, zostaje jednak zatrzymany, ponieważ z jego paszportu wyrwano kilka kartek. Ochódzki podejrzewa żonę, Irenę, która chciała uniemożliwić, a przynajmniej opóźnić jego wyjazd i dotrzeć do Londynu przed nim. Małżonkowie założyli bowiem przed laty konto w jednym z londyńskich banków. Odejście Ireny zmusiło ich do podzielenia posiadanych dóbr. Pieniędzmi zdeponowanymi za granicą żadne z nich nie chce się jednak dzielić z drugą stroną. Kreacja tytułowej postaci przez Stanisława Tyma jest uznawana za jedną z najlepszych w jego karierze.
 
Zapraszamy!!!

 

 

 

  „Historia Cię szuka” to nowy cykl popularyzujący lokalną historię. Będziemy zapraszać na wycieczki do ciekawych miejsc związanych z historią Radomia, dyskusje, przypominać ludzi zasłużonych dla miasta. Nie zabraknie też projekcji filmów dokumentalnych czy promocji książek.
Pierwsze spotkanie już 8 listopada o godz. 17.30. Wspólnie z Wydziałem Edukacji Urzędu Miejskiego zapraszamy do klubu dyskusyjnego. 
- Niemal każdy z nauczycieli historii ma  swoją ulubioną epokę historyczną czy też szczególną dziedzinę w nauce historii, np.: wojskowość, politykę dworską, dyplomację itp. – mówi Krzysztof Szewczyk, nauczyciel historii z PG nr 5 w Radomiu. Według niego, wielu spośród radomskich nauczycieli historii posiada tytuły naukowe, niektórzy publikują swoje badania i dociekania historyczne i efektami ich pracy warto zainteresować innych. - Nic tak nie ubogaca czynnych zawodowo nauczycieli jak wzajemna wymiana  wiedzy, doświadczeń, refleksji - uważa Szewczyk. Stąd pomysł, by w ramach cyklu spotkań Resursy uruchomić także Klub Dyskusyjny „Nie zapisane w podręcznikach historii”. Projekt opiera się m.in.  na cyklu wykładów, autorstwa nauczycieli historii i otwartej debaty na temat edukacji historycznej młodego pokolenia. Odbiorcami będą sami nauczyciele, uczniowie. - Zapraszamy wszystkich miłośników historii – mówi Szewczyk.

Spotkania w Klubie, zawsze w drugi poniedziałek miesiąca. Zapraszamy, wstęp wolny.