A A A

CYKLICZNE

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą imprez, które odbywają się w Resursie cyklicznie - co roku lub co dwa lata. Są to duże, interdyscyplinarne projekty.

 • ANIMA URBIS - DUSZA MIASTA

  Jak wskazuje nazwa imprezy – chodzi o poszukiwanie magicznych, ciekawych i inspirujących miejsc w przestrzeni miejskiej, gdzie ukrywa się tytułowa dusza miasta, czyli jego specyfika, niepowtarzalny, unikatowy nastrój i klimat, charakterystyczny tylko dla Radomia. Raz do roku, w ciepłą czerwcową noc, wyruszamy do takich miejsc. Na gości „Anima Urbis” czekają koncerty, wystawy, happeningi i inne niespodzianki, przygotowane przez „Resursę” i naszych przyjaciół. Odwiedzamy zabytkowe kościoły, cmentarze, kamienice, zapomniane budowle z wielką historią w tle. Działania w przestrzeni miejskiej, oprócz walorów estetycznych, mają także za zadanie zaznajamiać z naszym lokalnym dziedzictwem kulturowym. POPRZEDNIE EDYCJE

   

 • Uliczka Tradycji

  Ta największa i najbardziej znana impreza Resursy jest interdyscyplinarną, romantyczną wycieczką w dwudziestolecie międzywojenne Radomia – tych magicznych czasów, kiedy nasze miasto tętniło życiem, a wielokulturowość przydawała mu kolejnych wymiarów. W drugi weekend września cofamy się o kilkadziesiąt lat i zapraszamy radomian na wielkie plenerowe wydarzenie (choć i we wnętrzach sporo się dzieje). Koncerty, spektakle, rewie mody, kabarety, stare kino, dawne dania i napitki, kiermasze staroci, pokazy dawnych aut, parady wojskowe, sesje popularnonaukowe... Wymieniać można jeszcze długo. Dość rzec, że „Uliczka Tradycji” bawiąc uczy. A tłumy radomian, w większości przebranych w kreacje z tamtych lat, które rokrocznie odwiedzają Resursę i okolice, by pobawić się w stylu retro, świadczą o tym, że mieszkańcom naszego miasta podoba się nasza inicjatywa, której co roku przyświeca odrębne hasło-klucz. Było już o rzemiośle, policjantach i złodziejach, wojskowych, szkole... Co będzie dalej?

 • Radomski Festiwal Filozofii "Okna"

  Najwybitniejszy polski filozof XX wieku – profesor Leszek Kołakowski – był radomianinem. Jego imię nosi organizowany przez Resursę, unikatowy w skali kraju Festiwal, poświęcony szeroko pojętej humanistyce. Dzięki temu raz do roku Radom staje się stolicą filozofii. W maju do Radomia przyjeżdżają największe sławy rodzimej literatury, sztuki i – oczywiście – filozofii. Mają miejsce panele dyskusyjne, debaty, pokazy filmowe, spektakle teatralne i koncerty, których wspólnym mianownikiem jest refleksja, zaduma nad światem - i próba jego zrozumienia.  Podczas Festiwalu wręczana jest Nagroda im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia dla laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej. Festiwal jest także okazją do spektakularnego upamiętnienia Leszka Kołakowskiego – Honorowego Obywatela Miasta Radomia. Dzięki temu mamy już w mieście tablicę pamiątkową poświęconą Profesorowi, pasaż Jego imienia oraz stałą ekspozycję w radomskim muzeum, gromadzącą pamiątki po filozofie.
  W pracach Rady Programowej „Okien” uczestniczy Agnieszka Kołakowska – córka Profesora, która jest ambasadorem Festiwalu w kraju i za granicą.
 • Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad"

  To ważne dla Radomia przedsięwzięcie, odbywające się każdego roku w kwietniu, nazwaliśmy nieco symbolicznym tytułem, gdyż po kulturze żydowskiej w naszym mieście zostały już tylko ślady. Tę społeczność międzywojennego Radomia, stanowiącą blisko jedną trzecią wszystkich mieszkańców miasta, pochłonął niemal w całości Holocaust. Wraz z odejściem społeczności żydowskiej zanikła też wielokulturowość i wielowymiarowość naszego miasta. I właśnie celem spotkań jest zarówno przywrócenie pamięci o tamtych ludziach, jak i przybliżenie szeroko rozumianej kultury żydowskiej współczesnym radomianom. Poprzez spotkania historyczne, wystawy, filmy i koncerty przywracamy należną radomskim Żydom pamięć. I wciąż odkrywamy nowe ich ślady.

 • "Kaziki"

  Obchody Święta Patrona Miasta Radomia, Św. Kazimierza Jagiellończyka, czyli "Kaziki", to wystawy, koncerty, projekcje filmów, spektakle, spotkania z pisarzami, znanymi osobami itd. organizowane w związku z przypadającym 4 marca świętem patrona. Przypominamy wtedy jego postać, czasy, a także historię Radomia. Podczas Kazików wręczana jest też Nagroda św. Kazimierza za propagowanie lokalnej tradycji i historii oraz nagroda Muzyczne Kaziki.

   

   

 • Staropolskie Kolędowanie - Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek

  Przeglądów i festiwali, podczas których śpiewa się kolędy, jest w Polsce wiele. Nasz  wyróżnia fakt, iż popularyzujemy kolędę i pastorałkę staropolską, niesłusznie zapomniane piękne teksty i muzykę. Ten ogólnopolski festiwal jest najstarszą imprezą cykliczną Resursy. W grudniu nasz ośrodek wypełnia śpiew i muzyka rekordowej liczby młodych ludzi, mierzących się z niełatwym repertuarem - zarówno jeśli idzie o kolędy klasyczne, jak i te mało znane. Co roku gościmy też wielką gwiazdę, która swoim występem uświetnia finał imprezy, kiedy gościom z całej Polski wręczamy nagrody i wyróżnienia. A przebrnąć przez sito eliminacji (1500 uczestników z dziewięciu rejonów) nie jest łatwo...

   

 • HISTORIA CIĘ SZUKA

  W roku szkolnym 2020/21 już po raz szósty„Resursa Obywatelska” zaprasza dzieci, młodzież i nauczycieli radomskich szkół do skorzystania z projektu edukacyjnego „Historia Cię szuka” polegającego na odwiedzinach pracownika Działu Dziedzictwa Kulturowego „Resursy” w szkole, wyświetleniu wybranego filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez nasz Ośrodek oraz prelekcji na dany temat i dyskusji z uczniami.

  Zainteresowanych konkretnym filmem i prelekcją nauczycieli prosimy o kontakt telefoniczny (48 362 42 63) lub mailowy: marcin.kepa@resursa.radom.pl. Indywidualnie ustalimy dogodny dla szkoły i "Resursy" termin lekcji.