Motywem przewodnim nadchodzącego Retrospotkania w Resursie będzie „kryminalne dwudziestolecie”. Serdecznie zapraszamy na wydarzenie, które odbędzie się we wtorek, 13 maja o godz. 18.00.

Zachęceni arcyciekawą wystawą i warsztatami przygotowanymi przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej w Radomiu na ostatnim Regionalnym Zlocie Kolekcjonerskim, postanowiliśmy dać osobny czas i przestrzeń tematowi kryminalnemu. Problematyka związana z przestępczością okresu międzywojennego idealnie wpasowała się w ideę cyklu Retrospotkań. Organizatorzy zapraszają zatem na prelekcję Pawła Łuk-Murawskiego dotyczącą kryminalnych ciekawostek z lat 1918-1939, okraszoną wystawą unikatowych artefaktów związanych z tzw. międzywojennym półświatkiem i stróżami prawa, którzy z nim walczyli. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jakiego rodzaju przestępcy kryją się pod nazwami: piechociarz, klawisznik, cyngiel, lipkarz, szopenfeldziarz, potokarz czy doliniarz. Poznają najsłynniejszych kasiarzy oraz patologie społeczne nękające międzywojenną Polskę. Oczywiście wszystko okraszone zostanie najciekawszymi wyimkami z lokalnego podwórka. Czy przedwojenny Radom wyróżniał się pod tym względem na tle kraju? Odpowiedź na to pytanie poznają ci odważni, którzy nie zawahają się odwiedzić Resursy.

Grupa mężczyzn, w tym kilku w mundurach policyjnych i fartuchach ochronnych, bierze udział w warsztatach kryminalistycznych. Jeden z nich wykonuje odcisk palca na szklanej płytce przy użyciu pędzla. Na stole leżą różne narzędzia i materiały, w tym pudełka z proszkami daktyloskopijnymi, lupa, karta z odciskami palców oraz metalowa taca z nożem i filiżanką. W tle widać inne osoby i powieszone na ścianie fotografie krajobrazów.

Wstęp wolny.

Słodki poczęstunek zapewnia piekarnia Fogiel & Fogiel.

Wersja dźwiękowa wpisu