A A A

Retrospotkanie 20: "Sekrety Radomia"

Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, Resursa Obywatelska oraz Radom. Retrospekcja serdecznie zapraszają na spotkanie z Marcinem Kępą, autorem książki "Sekrety Radomia". Wydarzenie organizowane w ramach cyklu Retrospotkania odbędzie się 12 listopada (wtorek) o godz. 18 w Resursie Obywatelskiej. Spotkanie z Autorem poprowadzi dr Adam Duszyk.

 

 

Radom nie był poematem, nawet o wschodzie słońca - napisał, trochę złośliwie, Witold Gombrowicz w swoim "Dzienniku". Czy rzeczywiście to blisko ćwierćmilionowe miasto zasługuje na taką łatkę? Wszak było onegdaj miastem królewskim, ma przebogatą, liczącą sobie niemal tysiąc lat historię, ma ciekawe zabytki i swoich wielkich obywateli, którzy przez lata rozsławiali Radom. Ma też swoje większe bądź mniejsze tajemnice, o których - z perspektywy szalonego XX wieku - opowiada i odkrywa je w tej książce czytelnikom Marcin Kępa. I tak podążamy z autorem tropem Republiki Radomskiej 1918 roku, pierwszej antykomunistycznej demonstracji w 1945 roku, zorganizowanej przez uczniów szkół średnich pod hasłem "My chcemy światła!", poznajemy miejskie legendy wielkiego budowniczego Radomia - przedwojennego prezydenta Józefa Grzecznarowskiego, Marii Kelles-Krauz - pierwszej w historii Polski i Europy kobiety, która została przewodniczącą rady miejskiej, kolarskiego mistrza Stanisława Kłosowicza, czy chodzącej kroniki towarzyskiej miasta, czyli Jerzego Gombrowicza - starszego brata Witolda. Autor opowiada o spektakularnych zamachach Rewolucji 1905 Roku, o ponurych czasach hitlerowskiej okupacji, kiedy to Radom był stolicą dystryktu, o radomskich śladach pozostałych po licznej przed wojną społeczności żydowskiej, o związanych z miastem rodzinach Wajdów i Kołakowskich, o realizowanych tu filmach oraz produkowanych tutaj na wielką skalę "adidasach Europy Wschodniej" i najlepszych maskach przeciwgazowych na świecie. Historia nabiera w "Sekretach Radomia" życia i tempa - poprzez rozdziały poświęcone wydarzeniom, miejscom i ludziom dwudziestowiecznego Radomia możemy poznać specyfikę tego niepokornego, bohaterskiego miasta, docenić jego wkład w najnowsze dzieje Polski i poczuć ducha miejsca, w którym rozegrały się historie niesamowite.

 

Marcin Kępa (ur. 1977 w Radomiu), pisarz, publicysta, animator kultury. Absolwent polonistyki UW i zarządzania kulturą UJ. Współpracownik "Gazety Wyborczej", gdzie od lat pisze opowiadania z Radomiem w tle. Współautor (z Ziemowitem Szczerkiem) zbioru opowiadań "Paczka Radomskich" oraz autor książek "Twierdza Radom", "Było nie było. Powidoki radomskie" oraz zbioru "Balkony. Siedem opowieści o żydowskim Radomiu". Napisał teksty do wielu popularno-naukowych i naukowych wydawnictw poświęconych rodzinnemu miastu, m.in. "Radom. Spacer sentymentalny", "Radomskie Studia Humanistyczne" (t. I-III), "Radom. Miasto Tradycji, Uliczka Wspomnień" i "Na pamiątkę. Radomianie na starych fotografiach". Opowiadania publikował w ukraińskim "Granosłowije", "Gazecie Wyborczej", "Miesięczniku Prowincjonalnym" i "ha!art" (cykl opowiadań "Przypadki Piotra Polaka. Głosy z Radomia"). Wieloletni pracownik Ośrodka Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" w Radomiu, w którym kieruje Działem Dziedzictwa Kulturowego. Twórca Klubu Dobrego Filmu i Radomskiego Festiwalu Filozofii "Okna" im. prof. Leszka Kołakowskiego. Od 2010 r. prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Laureat Radomskiej Nagrody Kulturalnej (2014) i Nagrody Św. Kazimierza (2016).