A A A

aktualności

 

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną publikujemy Regulamin  działalności na czas epidemii w nowym reżimie sanitarnym dla Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”
w Radomiu.

 

>>> Regulamin i Oświadczenia <<<


 

 • Anima Urbis 2020 Przystanek 2 - Taka młoda, a już sufrażystka

  2020-06-22 09:25

   

  Inscenizacja fragmentów przemówień radomskich działaczek, emancypantek, kobiet postępowych: Marii Walewskiej i Marii Kelles-Krauz w wykonaniu aktorek Teatru Poszukiwań.

 • Anima Urbis 2020 Przystanek 1 - Radomskie miejsca pamięci A.D. 1920

  2020-06-22 09:08

   

  Dobiegła końca tegoroczna, jubileuszowa edycja Anima Urbis. Tym razem naszą wędrówkę po Radomiu odbyliśmy jedynie wirtualnie. Przypomnijmy sobie poszczególne przystanki. Na początek - - wirtualny spacer śladami radomskich wypadków roku 1920 – przewodnik dr Adam Duszyk.


 • Anima Urbis 2020: "Radomskie miejsca pamięci A.D. 1920"

  2020-06-20 20:00

   

  Już 20 czerwca 2020 zapraszamy na jubileuszową, 10. edycję Anima Urbis. Tym razem wyjątkowo odkryjemy Ducha Miasta wirtualnie, na profilach Resursy Obywatelskiej na Facebooku i YouTube. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji imprezy będą "Radomskie miejsca pamięci A.D. 1920". Startujemy już o godz. 20.

   

  PROGRAM WYDARZENIA:

   

  20.00 – „Radomskie miejsca pamięci A.D. 1920” - wirtualny spacer śladami radomskich wypadków roku 1920 – przewodnik dr Adam Duszyk

  Wojenko, wojenko – wersja instrumentalna Retro Brass Quintet

  20.30 - "Taka młoda, a już sufrażystka" - inscenizacja fragmentów przemówień radomskich działaczek, emancypantek, kobiet postępowych: Marii Walewskiej i Marii Kelles-Krauz w wykonaniu aktorek Teatru Poszukiwań

  Przybyli ułani, Jak to na wojence ładnie - wersja instrumentalna Retro Brass Quintet

  21.00 – „Bolszewika goń!” -  farsa „Ciotka Karola” na podstawie tekstu Brandona Thomasa w wykonaniu Teatru Resursa, reżyseria Robert Stępniewski; prezentowana w Radomiu w sierpniu 1920 roku przez Teatr Polski Macierzy Szkolnej pod dyrekcją Tadeusza Wołowskiego w Kinie CORSO (późniejszy „Bałtyk” i „Atlantic”)

  My Pierwsza Brygada - wersja instrumentalna Retro Brass Quintet


  21.30 - "Twoje życie za moje życie"
  - premiera filmu dokumentalnego o Teresie Grodzińskiej, bohaterskiej sanitariuszce, pierwszej kobiecie odznaczonej Krzyżem Virtuti Militari

 • Nie żyje Jerzy Bogdan Kutkowski

  2020-06-19 15:50

   

  Zmarł Jerzy Bogdan Kutkowski, związany od zawsze z Radomiem artysta plastyk, fotografik, społecznik, wychowawca dzieci i młodzieży, autor wielu wydawnictw o charakterze regionalnym i artystycznym, zaprzyjaźniony z Resursą Obywatelską. Urodził się 19 maja 1950 r. w Radomiu. Ukończył pomaturalne Studium Reklamy w Warszawie oraz studia wyższe w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (obecny Uniwersytet Pedagogiczny) na Wydziale Sztuki. Uprawiał malarstwo, rysunek, grafikę wydawniczą i fotografię. Jerzy miał interesującą drogę zawodową i artystyczną. W latach 1968-1989 pracował jako dekorator witryn sklepowych, projektant i realizator reklamy wizualnej. W roku 1990 był współorganizatorem Liceum Sztuk  Plastycznych oraz Studium Reklamy w Radomiu; od początku działania tych szkół był tam nauczycielem fotografii. Organizował szkolne plenery i wyprawy zagraniczne. Na przełomie lat 1998/99 pełnił funkcję pełnomocnika Zarządu Miasta ds. zorganizowania Zespołu Szkół Plastycznych, a potem jego wicedyrektorem.

  CZYTAJ WIĘCEJ

 • Retrospotkanie 25: „Miasto Kazimierzowskie moich marzeń”

  2020-06-16 18:00

   

   

  Po długiej, spowodowanej pandemią koronawirusa przerwie, powoli wracamy do „realnej” działalności i zapraszamy do „Resursy” na kolejne, jubileuszowe – bo już 25. Retrospotkanie. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 16 czerwca o godz. 18. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem dotyczącym odwiedzania Resursy Obywatelskiej i oświadczeniami oraz bezwzględne stosowanie się do zasad sanitarnych. Informacje dostępne są POD TYM LINKIEM

 • "Bałwochwalstwo" - otwarcie wirtualnej wystawy w "Galerii Resursa"

  2020-06-02 11:35

  Od pierwszego dnia XII Radomski Festiwal Filozofii "Okna" im. prof. Leszka Kołakowskiego (28 maja 2020 r.) wspólnie z Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu zapraszamy do oglądania Ogólnopolskiej Wystawy Plastycznej zatytułowanej „Bałwochwalstwo”. Taki też temat przyświeca tej edycji Festiwalu. Ekspozycja, z racji trwającej pandemii koronawirusa, zmieniła swoją dotychczasową formę, i z sal wystawowych Galerii „Resursa” przeniosła się do Internetu. Możemy ją zatem oglądać na stronie „Resursy Obywatelskiej” oraz na naszym Facebooku w dowolnych terminach. Zaproszenie do wzięcia udziału w tegorocznej prezentacji plastycznej przyjęło 18 artystów – przedstawicieli środowisk akademickich z całej Polski oraz artystów plastyków członków ZPAP, którzy łącznie zaprezentowali 31 prac plastycznych z takich dziedzin artystycznych jak: malarstwo, rysunek, grafika, fotografia i techniki cyfrowe. Swoje prace wystawiają: Piotr Franciszek Barszczewski, Elżbieta Białaszek, Tadeusz Z. Błoński, Tomasz Chudzik, Mariusz Dański, Henryk Hoffman, Stanisław Zbigniew Kamieński, Michał Kurkowski, Aleksandra Kwiecień, Andrzej Markiewicz, Katarzyna Nowicka-Urbańska, Aleksander Józef Olszewski, Mila Ovsienko, Adam Romaniuk, Łukasz Rudecki, Anna Schumacher, Małgorzata Strzelec i Jan Trojan. Cała wystawa TUTAJ.