Aktualności

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną publikujemy Regulamin  działalności na czas epidemii w nowym reżimie sanitarnym dla Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu.

>>> Regulamin i Oświadczenia <<<

Niepokorna. Wspomnienie o Stanisławie Zofii Wronckiej (1866-1947)

niepokorna_wspomnienie_o_stanislawie_wronckiej.jpg

Nie trzeba szukać specjalnych powodów i okazji, by przypomnieć sylwetkę Stanisławy Zofii Wronckiej z domu Biernackiej. W tej nietuzinkowej, przedsiębiorczej i niezmiernie kreatywnej kobiecie można znaleźć źródło inspiracji do stawiania czoła wyzwaniom, jakie niesie dzisiejsza rzeczywistość. Zapraszamy do lektury artykułu Elwiry Dzikowskiej poświęconego niezwykłej bohaterce naszego nadchodzącego filmu dokumentalnego, którego premiera już w piątek, 29 stycznia o godz. 18. Czytaj więcej

Premiera on-line filmu fabularnego „Kwartet Beethovena”

W najbliższy czwartek, 31 grudnia o godz. 18.00, na facebookowym profilu Resursy Obywatelskiej odbędzie się premiera on-line filmu fabularnego "Kwartet Beethovena" w reżyserii Piotra Buczaka.

Produkcja będąca adaptacją autobiograficznego opowiadania Waldemara Nowakowskiego, opowiada historię nielegalnych lekcji muzyki w radomskim getcie na Glinicach u żydowskiego nauczyciela Pawła Gisera w czasie II wojny światowej.
Do getta przekradają się z narażeniem życia polscy chłopcy, żeby kontynuować swą muzyczną edukację u znanego muzyka i pedagoga.
Obraz wyprodukowany przez „Resursę” przedstawia zarówno realia okupacyjnego Radomia, jak i miłość młodych ludzi do muzyki, która okazuje się silniejsza od strachu.
W rolę Pawła Gisera wcielił się aktor Teatru Żydowskiego w Warszawie Jerzy Walczak.

Film zrealizowano dzięki wsparciu Fundacji PZU.
Scenariusz: Piotr Buczak, Damian Drabik
Reżyseria: Piotr Buczak
Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, 2020 r.

Spotkanie autorskie on-line z Marcinem Kępą

Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" zaprasza w najbliższą środę, 30 grudnia o godz. 18.00, na wirtualną premierę najnowszej książki Marcina Kępy pt. "Trójkąt niebezpieczeństwa" oraz spotkanie z autorem.

Kiedy pewnego wiosennego dnia 1938 roku znany notariusz popełnia spektakularne samobójstwo, nikt w mieście nie ma wątpliwości, że kryje się za tym wielka, mroczna tajemnica. Na ulice Radomia wypełza niepokój podsycany coraz gwałtowniejszą niechęcią do mniejszości żydowskiej. Gdy w nieznanych okolicznościach znikają dwie bliskie notariuszowi kobiety, w sprawę angażuje się młody, pełen werwy policjant, a do działania pcha go silne uczucie do jednej z zaginionych. Wraz ze swym przyjacielem, utalentowanym dziennikarzem, rusza tropem tajemnicy, a gdy po krwawej nitce dociera do kłębka, ten okazuje się większy i straszniejszy, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Czy aspirant Ludwik Kindt zatrzyma ogromną machinę pchającą ku zagładzie nie tylko Radom i Polskę, ale również cały kontynent, a może i świat? I jaką rolę w tej zagadce odgrywa wielki trójkątny diament? (materiały Domu Wydawniczego „Księży Młyn w Łodzi)

Spotkanie z Marcinem Kępą będzie można obejrzeć na Facebooku Resursy Obywatelskiej, na naszym kanale YouTube oraz na stronie www.resursa.radom.pl

Prowadzenie: dr Łukasz Zaborowski

WIĘCEJ INFORMACJI

Muzyczna Gwiazdka od Resursy i Piotra Zarzyki

Dyrekcja i Pracownicy Ośrodka Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" razem z naszym wieloletnim estradowym Przyjacielem - akordeonistą Piotrem Zarzyką składają Państwu świąteczne i noworoczne życzenia.

Zapraszamy do ich wysłuchania...

 

PREZENTACJA KSIĄŻKI „SZPITAL ŚW. KAZIMIERZA W RADOMIU (1829-1968)” I SPOTKANIE Z AUTOREM – DR. ROBERTEM WIRASZKĄ (PROWADZENIE: MARCIN KĘPA)

Wydana przez „Resursę Obywatelską” książka znanego radomskiego lekarza przedstawia popularnonaukowe opracowanie blisko półtorawiecznych dziejów najważniejszej wówczas radomskiej lecznicy. Przypomina zarówno rozwój placówki, jak i ludzi – personel medyczny - którzy przez lata byli z nią związani. Autor przedstawia historię szpitala w szerokim kontekście sanitarno-medycznych dziejów Radomia. Dodatkowym atutem tej cennej regionalnej publikacji jest bogaty materiał zdjęciowy.

Robert Wiraszka – lekarz onkolog, kawaler maltański, członek Rady Fundacji Aniołów Miłosierdzia, współtwórca Bractwa Dobrej Śmierci, regionalista, redaktor „Radomskiego Rocznika Lekarskiego”.

Zwycięzcy TOP-10

Głosowanie na najciekawszą interpretację kolędy przez laureata Nagrody Grand Prix ostatnich 10 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek STAROPOLSKIE KOLĘDOWANIE – Radom zakończyło się 15 grudnia.

Dziękujemy za tak duże zainteresowanie naszym projektem i liczne głosy (polubienia). Dwa zespoły wyraźnie wyprzedziły konkurentów i miały największą liczbę głosów. Zwycięzcami w głosowaniu internetowym za interpretację kolędy TOP-10  są:

Scholares Minores pro Musica Antiqua z Poniatowej – Grand Prix 2017

i

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Wolanianki z Wolanowa – Grand Prix 2018

GRATULUJEMY !

Opowieści Bangladeszu – wystawa on-line

Galeria „Resursa” zaprosiła 18 grudnia 2020 r. o godz. 18.00 na otwarcie wirtualnej wystawy malarstwa i rysunku Talhy Bin Shamsa pt. „Opowieści Bangladeszu”.

WIĘCEJ INFORMACJI   

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek - Grand Prix

 

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną placówki kultury są zamknięte do końca roku i XIX Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek – RADOM’2020 nie odbędzie się. Proponujemy Państwu wysłuchanie i obejrzenie najciekawszych wykonań festiwalowych ostatniej dekady – TOP 10. Zachęcamy do głosowania poprzez polubienie danego posta na Facebooku od 7 grudnia (poniedziałek) do 15 grudnia (wtorek) do godz. 23:59.

 

Linki do występów oraz głosowania:

 

GRAND PRIX 2010 - Zespół Damy Radę z MGOK w Wąchocku

GRAND PRIX 2011 - Zespół D.S.A. Lipskie Centrum Kultury

GRAND PRIX 2012 - Chór Kameralny Portamento MDK Starachowice

GRAND PRIX 2013 - Katarzyna Jaśkiewicz Lipskie Centrum Kultury

GRAND PRIX 2014 - Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu

GRAND PRIX 2015 - Ewa Smerecka z Łowicza

GRAND PRIX 2016 - Zespół Pieśni i Tańca "Koderki" Łowicki Ośrodek Kultury

GRAND PRIX 2017 - Chorales Minores pro Musica Antiqua z Poniatowej

GRAND PRIX 2018 - Zespół Wolanianki z Wolanowa

GRAND PRIX 2019 - Zespół Małe Kraśniczanki MDK w Opocznie

Staropolskie Kolędowanie. Warsztaty

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną (placówki kultury są zamknięte do końca roku) nie odbędzie się w tym roku Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek "Staropolskie Kolędowanie". Zorganizowaliśmy w zamian wirtualny cykl profesjonalnych warsztatów kolędowych.

Część 1:

 

Część 2:

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl