A A A

„Obrazy przeszłości” Tadeusza Hajnrycha

Tadeusz Hajnrych – artysta grafik i malarz. Urodził się w 1931 r.

w Kurowie. W latach 1951-1956 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek, grafikę warsztatową i użytkową oraz mozaikę. Jego prace pokazywane były na ponad 50 wystawach indywidualnych i blisko 200 zbiorowych. Przez lata Hajnrych związany był z Radomiem, gdzie zmarł w 2013 r.

 Cykl „Obrazy przeszłości” to próba powrotu do krainy dzieciństwa. Niestety, były to też i lata II wojny światowej. Śmierć Polaków, Żydów, rozpad dawnego szczęśliwego świata - wszystko to zapadło głęboko w pamięć młodego wówczas chłopaka, a po latach znalazło odzwierciedlenie w twórczości dojrzałego już człowieka i artysty.

Pokazany na wystawie zestaw prac jest wyborem z obszerniejszego cyklu poświęconego tematyce żydowskiej.

Tadeusz Hajnrych we wstępie do swojej wystawy pisał: „Chciałem się przekonać czy uda mi się pokazać swoisty koloryt społeczności żydowskiej przedwojennej Polski, bezpowrotnie zniszczony przez okupanta na początku wojny. Zdecydowałem się przywołać klimat małych miasteczek, przedmieść większych miast z ich egzotyczną architekturą stanowiącą zlepek domów, bud, wychodków, facjat i mansard, dachów i daszków ze sczerniałymi od dymu kominami. Cała ta nadrealna architektura jakoś trzymała się kupy, chociaż ze ścian leciał tynk, z pod którego wyglądały płaty trzciny, czerwieniła się zmurszała cegła…”