Gmach Resursy Obywatelskiej wzniesiony został w latach 1851-1852 w stylu neorenesansowym według projektu radomskiego architekta Ludwika Bartłomieja Radziszewskiego (1805-1859). Niepowtarzalnego klimatu naszej siedzibie nadaje jej położenie w rozwidleniu dawnych traktów do Warszawy i Kozienic, co sprawia, że od piętrowego frontu budynku odchodzą symetryczne, parterowe skrzydła boczne, nadając całemu obiektowi kształt litery „W”. Pałacowy charakter budynku dopełnia położony przed nim plac z okazałym „Dębem Wolności”, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pomnikiem Jacka Malczewskiego. Rozpoznawalny jest zwłaszcza fronton Resursy zwieńczony tympanonem wypełnionym płaskorzeźbą przedstawiającą personifikację dobroczynności (Caritas), z trójkątnym szczytem ozdobionym posągami trzech muz – Klio pośrodku (muza historii), Melpomene z lewej strony (muza tragedii) oraz Euterpe z prawej strony (muza pieśni lirycznej).
Autorem płaskorzeźby i figur muz jest Wojciech Święcki (1823-1873) – wybitny rzeźbiarz warszawski. Pierwotnie wnętrze Resursy mieściło salę widowiskową na tysiąc miejsc, ozdobioną kryształowymi żyrandolami i galeriami wspartymi na żeliwnych kolumnach. Znajdowała się tu też biblioteka i pomieszczenia klubowe. Wnętrze to zostało przebudowane w 1923 r. na potrzeby „Teatru Rozmaitości”, a w okresie PRL – kin „Przyjaźń” i „Pokolenie”. Ostatni kompleksowy remont Resursy i jej wnętrz przeprowadzony został w latach 2004-2005.
Resursa Obywatelska działa od 1829 roku. Jej pochodząca z języka francuskiego nazwa wskazuje, że od początku działała jako klub towarzyski, skupiający okolicznych mieszkańców, między innymi kupców i właścicieli ziemskich.
Obecna siedziba Resursy powstała w 1852 r. z inicjatywy Rady Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych Powiatu Radomskiego, a dochód z jej działalności przeznaczony był na wsparcie znajdującego się obok szpitala św. Kazimierza. Od początku swego istnienia placówka pełni wiodącą rolę w życiu kulturalnym miasta. W murach Resursy przez wiele dziesięcioleci działał teatr. Kulturalna i oświatowa działalność naszej placówki miała zawsze silne zakorzenienie w patriotyzmie. Nader często organizowano tu bale obywatelskie, z których dochód przeznaczany był na cele charytatywne. Odbywały się tu liczne wieczory poezji, uroczystości z okazji ważnych rocznic i świąt, organizowano odczyty na temat ojczystej historii. Po II wojnie światowej w Resursie początkowo mieściła się poradnia kulturalno-oświatowa, później działały dwa kina – „Przyjaźń” i „Pokolenie”.
W 1991 r. w budynku Resursy znalazł swą siedzibę Wojewódzki Dom Kultury. Od 1999 r. działamy pod szyldem Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, kontynuując chlubne, ponad półtorawiekowe tradycje animacji kultury w mieście.
8:00 – 16: 00, Pn. - PT.
ul. Malczewskiego 16, Radom
Ośrodek Kultury i Sztuki inspiruje do odkrywania dziedzictwa i współczesnej twórczości, łącząc przeszłość z przyszłością. Tworzymy przestrzeń, w której kultura i sztuka stają się źródłem inspiracji, rozwoju i budowania lepszego jutra.