Nawiązania do twórczości Stanisława Lema i Andrzeja Sapkowskiego, steampunk i dieselpunk oraz postacie z mitologii greckiej – to tylko kilka spośród kulturowych wątków, które znalazły artystyczny wyraz w dziełach z kręgu surrealizmu i realizmu magicznego prezentowanych w Radomiu. Dlaczego artyści wybrali akurat te? Co mogło ich w nich zaintrygować? Jak je przedstawili?
Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas oprowadzania po wystawie Miasto. W labiryncie wyobraźni. Przewodnikiem będzie dr Justyna Dąbrowska.
Zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół ponadpodstawowych. Zapisy pod nr tel. 48 362 85 90, 48 362 42 63. Wstęp płatny – 10 zł.
Justyna Dąbrowska – doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (specjalność: literaturoznawstwo; tytuł uzyskany w 2008 roku na podstawie rozprawy pod tytułem Ukraina w twórczości epoki mistycznej Juliusza Słowackiego). Była nauczycielka (także akademicka) i dziennikarka. Prowadziła warsztaty filmowe i dziennikarskie dla dzieci i młodzieży oraz debaty. Obecnie zawodowo związana z Ośrodkiem Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu.
Autorka artykułów naukowych (m.in. Obraz prowincji w twórczości Aleksandra Fredry. Czy istnieje Sopliców Fredry? oraz Ciężar i znaczenie milczenia. Obraz Powstania Styczniowego w „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej i „Lalce” Bolesława Prusa), eseistycznych (m.in. Ponowoczesne ćwiczenia ze Słowackiego oraz Stanisław Wokulski – portret podwójny), recenzji (m.in. książki W Szwajcarii. Studium o Juliuszu Słowackim Leszka Libery) oraz biogramów zamieszczonych na stronie internetowej poświęconej laureatom Nagrody im. Oskara Kolberga.
