Już w najbliższy piątek o godz. 17 otworzymy naszą pierwszą wystawę w Kamienicy Deskurów (Rynek 14)! Będzie to ekspozycja „Świat zmysłów. Kosmos jest w nas” udostępniona przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Oglądamy świat, przyglądamy się mu, oceniamy, czujemy, dotykamy. Słyszę, widzę, czuję, dotykam – to zwyczajowe określenia mowy potocznej, które w niczym nie opisują prawdziwej natury naszych zmysłów. Zmysłów, które w dodatku tak łatwo zwodzić i oszukiwać. Jak to się dzieje, że nasz organizm potrafi przetworzyć bodziec z otoczenia na impuls nerwowy, który biegnie po rdzeniu kręgowym do mózgu i z powrotem? Kiedy uznamy, że nasze zmysły są już nasycone? Zagadnienia te od lat badają uczeni na całym świecie – w tym roku dwaj z nich, David Julius i Ardem Patapoutian, otrzymali Nagrodę Nobla za odkrycie mechanizmów działania receptorów temperatury i dotyku.

Wystawa prowadzi nas przez ponad sześćdziesiąt eksperymentów i pozwala na samodzielne wykonywanie doświadczeń, a aby pojąć naturę zjawiska, objaśnia nam je za pomocą prostej instrukcji. W ten sposób dowiadujemy się, że obraz w siatkówce oka jest odwrócony, sprawdzamy swoją umiejętność rozróżniania kolorów, a także słyszenia. Eksperyment i doświadczenie w ogrodzie zapachów, pozwolą nam na określenie, na jaki zapach jesteśmy wyczuleni, a który sprawia nam przyjemność. Zmysł dotyku zbadamy poznając te obszary ciała, w których receptory działają najintensywniej. To tylko wprowadzenie do wystawy, która w kolejnym etapie odpowie nam na pytanie, dlaczego tak ważna jest symetria: czy to, że mamy dwoje oczu, czy dwoje uszu zwiększa nasze możliwości postrzegania świata? A może prościej nas przez to wprowadzić w błąd i oszukać nasze zmysły? Jak obserwować świat i poprawnie odczytać wszystko to, co nas otacza? W jakim stopniu ułatwiają nam to nasze zmysły?

Na wystawie zagramy na dziwnym pianinie o dwunastu klawiszach, pobawimy się na stanowisku komputerowym, badając zjawiska optyczne, obejrzymy obrazy w stereoskopie lustrzanym, przez okulary polaryzacyjne czy migawkowe. Sprawdzimy, jak nasze dłonie reagują na temperaturę, dotykając ciepłych i zimnych płytek, a także nagramy własny głos i ocenimy, czy jest „radiowy”.

To nie wszystko. Kiedy już poznamy naturę zmysłów, zastanowimy się, jak rozpoznać naturę świata, gdy nie sposób ich użyć. Czy bez dotknięcia, powąchania i usłyszenia możemy rozpoznać naturę kosmosu? Kosmos od wieków fascynuje i budzi zainteresowanie ludzi. Chcemy go poznać, a przede wszystkim poczuć wszystkimi zmysłami. Tylko, jak to zrobić, gdy jest tak odległy? Ułatwić nam to zadanie może użycie rozmaitych przyrządów obserwacyjnych. Nie tylko poznamy historie instrumentów astronomicznych, m.in. lunetę Galileusza, ale też sami spróbujemy przygotować płyty szklane na soczewki. Zobaczymy m.in. model teleskopu kosmicznego Hubble’a, zajrzymy w źrenicę teleskopu Newtona (zwierciadło paraboliczne), innymi słowy – przygotujemy się na planowane na 18 grudnia wystrzelenie teleskopu Webba, który wzmoże siłę naszych zmysłów i rozszerzy naszą wiedzę, być może w stopniu, w jakim stało się to, gdy Galileusz po raz pierwszy spojrzał przez swoją lunetę.

Grupy zorganizowane przyjmowane są tylko po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu.

Nr telefonu: 48 377 80 15.

Muzeum czynne od poniedziałku do piątku oraz w niedzielę w godzinach 10.00 – 18.00.

Ostanie wejście zwiedzających na ekspozycję następuje na godzinę przed zamknięciem Muzeum.

W soboty wystawa nieczynna.

1-2 listopada, 24-26 grudnia, 31 grudnia – Muzeum nieczynne.

W dniu 11 listopada 2021 r. ekspozycja udostępniona dla zwiedzających w godzinach 10.00 – 18.00.

Informacje dodatkowe:

  1. Zwiedzający są zobowiązani do zapoznania z Regulaminem zwiedzania.
  2. W okresie trwania pandemii zwiedzający są zobowiązani do zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk.