Michał Biernacki i Marcin Kępa z ?Resursy? podsumowują dotychczasowe koncerty wakacyjnego przeglądu lokalnej sceny muzycznej Resursa Music Drive.

?Normalna muzyka, normalni ludzie. I nikt nie wrzeszczy ?rączki w górę, bo zaczynamy disco-chałturę??. ?Dzięki, Resursa, za zaproszenie i całą resztę. Dzięki, Gady, za super gig. Dajecie czadu! Dzięki publiczności za wspaniałe przyjęcie i zabawę!?. ?No to zbieramy ekipę i lecimy!? ? to tylko niektóre z bardzo wielu komentarzy internetowych związanych z ?Resursa Music Drive?, czyli wakacyjnym cyklem koncertów najlepszych radomskich zespołów. Każdy piątek lipca i sierpnia to energetyczne show z różnymi gatunkami młodzieżowej muzyki, od ciężkiego metalu, rocka, przez reggae, bluesa, aż do poezji śpiewanej.

Na półmetku naszego muzycznego maratonu, w połowie wakacji, chcielibyśmy serdecznie podziękować całemu radomskiemu środowisku muzycznemu. Przede wszystkim za to, że żaden z zaproszonych zespołów nie odmówił występu podczas ?Resursa Music Drive?. Bardzo się cieszymy, że lokalni muzycy tworzą zwarte, zintegrowane środowisko, mimo że skupia ono przecież artystów o różnych temperamentach i muzycznych preferencjach. Koncerty w ?Resursie? pokazują różnorodność tworzonej przez nich muzyki i bogactwo inspiracji.

Renegady 25 czerwca, fot. Michał Biernacki

Na pierwszy ogień poszedł, jeszcze w końcówce czerwca, zespół Renegady, specjalizujący się w profesjonalnych wykonaniach coverów legendarnej formacji Rage Against the Machine brawurowo łączącej w swojej muzyce rap, hardcore, punk i funk. Jako suport wystąpił Betun, no co dzień ćwiczący w ?Resursie?. Ci młodzi muzycy grają heavy metal ? warto podkreślić, że wszystkie ich numery (muzyka i tekst) są autorskie.

Kolejny zespół prezentujący się na RMD – Mistrz i Małgorzata – wykonuje poezję śpiewaną. Oprócz kilku autorskich piosenek usłyszeliśmy utwory z repertuaru Edyty Geppert i Michała Bajora. Elektryzującym wokalom Małgorzaty Matrackiej i Konrada Przerwy towarzyszą cajon, gitara basowa, gitara akustyczna i klasyczna, skrzypce oraz akordeon.

Lustro 9 lipca, fot. Maciej Zwierzyński

Następny zespół na scenie ?Resursy? to Lustro ? doświadczona formacja o ugruntowanej pozycji na radomskim i ogólnopolskim rynku muzycznym, która swoje pierwsze kroki stawiała w początkach XXI w. w naszej placówce. Lustro wyraźnie zmierza w kierunku rocka alternatywnego. Ważnym elementem repertuaru tej formacji są głębokie, oryginalne teksty autorstwa gitarzysty Grzegorza Kowalczyka.

W kolejnym tygodniu zagrała Zgraja, pop-rockowa grupa grająca znane covery (m. in. piosenki Anny Karwan i Allanah Myles), a po niej, tego samego dnia, Gady z naszej ?Resursy?, czyli formacja klasycznego rocka, z wyraźną przewagą utworów autorskich nad coverami.

Podczas następnego koncertu w refleksyjny nastrój wprowadził publiczność RMD Tomasz Kraska – bard z Szydłowca wyróżniony na tegorocznych ?Muzycznych Kazikach?. Ten młody artysta ma już na koncie solową płytę ?Sztorm?, zawierającą autorskie teksty i muzykę. Nieco nostalgiczny nastrój koncertu podtrzymała doświadczona bluesrockowa formacja No Control, mająca swe korzenie jeszcze w latach 90.

Jane Insane 30 lipca fot. Magdalena Kowalska Cichy

Ostatni piątek lipca należał do trzech młodych (i gniewnych) zespołów na co dzień ćwiczących w ?Resursie?. W muzyce zespołu Jane Insane widać wyraźne inspiracje Guns N?Roses i rodzimą Irą, The Sittles gra ostrego rocka, Amaranth ? też muzykę rockową, ale nieco lżejszą i subtelniejszą.

Wszystkim zespołom, które zagrały dotychczas na RMD raz jeszcze bardzo dziękujemy za udane koncerty (każdy był inny, każdy niósł ze sobą odmienny przekaz i ekspresję). Zaś drugie, nie mniej serdeczne podziękowania kierujemy do cudownej radomskiej publiczności. To dzięki Wam koncerty w ?Resursie? mają świetny, niepowtarzalny klimat.

Zatem – zbierajcie ekipę i lećcie do ?Resursy? na sierpniowe koncerty RMD! Dużo się jeszcze będzie działo. Przed nami występy formacji Scream i Renesans, Szymona Wydry i Zbyszka Suskiego (akustycznie), a na finał ? zespół Alicetea. Do zobaczenia!

Michał Biernacki
Marcin Kępa