Październik 2000 roku. Michał i Grzegorz Biernaccy oraz Kamil Tomasik zakładają zespół rockowy. Cel – miłość ich życia, czyli tworzenie muzyki. Na początku ich studiem i salą koncertową jest poddasze domu rodzinnego Michała i Grzegorza. Po pewnym czasie zwracają się więc do „Resursy” z prośbą o użyczenie sali prób. Udaje się!

Jak nazwać ten nowy, obiecujący muzyczny projekt? Chcą przez swoją twórczość doprowadzić do odrodzenia starego, dobrego rocka. Wybór jest prosty – RENESANS.

Pierwsze zagrane covery i pierwsze autorskie utwory. Pomocną dłoń wyciągają do nich instruktorzy Resursy – Bogdan Szczygieł, który uczy ich techniki, pomaga w aranżacjach i kompozycji, Agnieszka Kobierska, która Michała przekształca w rasowego wokalistę rockowego i służący cennymi radami Andrzej Przybylski.

Trzon zespołu trzyma się mocno. Przez pierwsze lata jest jeden kłopot – nazywa się „gitarzysta basowy”. Przez kilka lat na tej pozycji grało siedmiu różnych muzyków. Aż wreszcie przychodzi 2005 rok, a razem z nim basista Maciej Świtas. Czteroosobowy skład gra ze sobą na dobre i złe.

Ich najbardziej znany utwór – „Pierwsza miłość”, powstał w 2009 roku. Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wiele edycji juwenaliów, jubileusz 30-lecia powstania NSZZ „Solidarność”… pamiętne koncerty możnaby wyliczać. Najlepiej wspominają jednak koncert w wypełnionym po brzegi radomskim Amfiteatrze podczas Dni Radomia w 2015 roku. Radomianie szaleli podczas ich występu.

Późne lato 2020, pandemia nieco odpuściła, ale nie wiadomo jak długo będzie możliwa organizacja koncertów z udziałem publiczności. Trwają gorączkowe narady – robimy jubileuszowy koncert, czy go nie robimy? Wiele dni niepewności, ale w końcu jest decyzja. Pandemia musi dać za wygraną – jedziemy! 20-lecie RENESANSU zdarza się przecież tylko raz.

Przez te 20 lat RENESANS stworzył prawie 50 autorskich kompozycji, zagrał kilkaset koncertów. Lista osób i instytucji, z którymi złączyła ich muzyczna przygoda jest bardzo długa. Część ich scenicznych przyjaciół można było usłyszeć i zobaczyć 23 października 2020 w Resursie podczas koncertu jubileuszowego. Zapraszamy do jego obejrzenia na profilu ResursaRadom na portalu YouTube.