Resursa Obywatelska zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu „Poza Kadrem”. W czwartek, 18 listopada o godz. 18.00 odbędzie się dyskusja o twórczości Stanisława Lema oraz pokaz filmu „Kongres” na podstawie prozy polskiego mistrza science fiction.

Gościem wydarzenia będzie Kamil Śmiałkowski – badacz kultury popularnej, publicysta, krytyk. Prowadził redakcje „Nowej Fantastyki”, „Misia”, „Chichotu”, „naEKRANIE”. Jest autorem leksykonów poświęconych Bondom i wampirom. Znany na Facebooku jako Człowiek z popkultury.

Kamil Śmiałkowski opowie w Resursie o adaptacjach prozy Stanisława Lema. – Twórczość Stanisława Lema nie jest łatwa do zekranizowania. Co nie znaczy, że nie kusi filmowców. Efekty tych pokus to fascynujący temat do opowieści – twierdzi prelegent.

„Kongres” w reżyserii Ariego Folmana stanowi próbę luźnej adaptacji „Kongresu futurologicznego” Stanisława Lema. Popularna aktorka Robin Wright dzięki najnowocześniejszej technologii poddaje się „skanowaniu”. W rezultacie jej cyfrowa kopia będzie mogła wcielać się w najróżniejsze role. Jednak decyzja bohaterki okazuje się początkiem jej podróży przez świat przyszłości, w którym potężne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferują totalne formy rozrywki, manipulując ludzką świadomością.

Ari Folman, twórca nagrodzonego Złotym Globem „Walca z Baszirem”, proponuje eksperymentalne kino, w którym film fabularny łączy się z animacją, a scenariusz z każdą minutą przybiera coraz bardziej symboliczną strukturę.

Bilety na spotkania filmowe „Poza Kadrem” kosztują 10 zł. Wejściówki są dostępne w kasie Resursy Obywatelskiej oraz online TUTAJ.

„Poza Kadrem” to nowa filmowa propozycja Resursy Obywatelskiej dedykowana wielbicielom kina z Radomia i okolic, niezależnie od wieku oraz zainteresowań. Podczas realizowanych raz w miesiącu projekcji prezentowane będą starannie wyselekcjonowane filmy. W repertuarze znajdą się produkcje zróżnicowane gatunkowo: od klasyki i dzieł najważniejszych twórców, przez współczesne kino gatunkowe, po dokument i propozycje festiwalowe.

Celem projektu jest popularyzacja wśród radomian kinematografii oraz poszerzanie wiedzy o sztuce filmowej, stworzenie pola do dyskusji oraz możliwość zajrzenia za kulisy, słowem – odkrywanie filmowego świata „poza kadrem”.

– Chcemy nie tylko pokazywać filmy, ale także o nich opowiadać i rozmawiać. Pragniemy wspólnie z widzami odkrywać przeróżne aspekty niezwykle barwnego świata kinematografii. Dlatego przed każdym seansem będą się odbywać spotkania z zaproszonymi gośćmi: twórcami, wykładowcami, dziennikarzami, blogerami oraz tymi, którzy pracują w branży filmowej – twierdzą organizatorzy projektu.

Filmowe Spotkania w Resursie „Poza Kadrem” odbywać się będą w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 18.


PATRONI MEDIALNI PROJEKTU „POZA KADREM”