W drugi weekend września „Resursa Obywatelska” zorganizował po raz czternasty „Uliczkę Tradycji”. Hasłem tegorocznej imprezy był „Kosmiczny odlot z małej stabilizacji”, który przeniósł nas w szalone lata 60. XX wieku.

Spotkania, koncerty, teatry, konkursy i wiele innych niespodzianek czekało na naszych gości. Nie zabrakło również strefy dla dzieci, gdzie nasi najmłodsi odwiedzający mogli pograć w kapsle, klasy czy obejrzeć teatr kukiełkowy. Dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych cieszył się pokaz bajek animowanych z lat 60. Wiele osób już na samą myśl o bajkach z dzieciństwa czuje wiele pozytywnych emocji. Kto z nas z nostalgią nie wspomina kultowych wieczorynek: „Bolka i Lolka”, „Reksia”, „Misia Uszatka”, czy wiele innych animacji stworzonych w naszych rodzimych wytwórniach filmowych: Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej czy łódzkim Semaforze. Niektóre bajki napływały do nas z zagranicy.

Animacje z czasów PRL różniły się od współczesnych bajek prawie wszystkim, nie tylko techniką animacyjną, ale przede wszystkim przekazem. Dawne seriale animowane były o wiele prostsze, bardziej przyjazne dla widza i niosły za sobą mądry morał. Klasyki polskiej animacji nie zabraknie również w „Resursie Obywatelskiej”, która po wakacyjnej przerwie wraca z cyklem filmowych i teatralnych poranków dla dzieci „Bajkowe niedziele”. Każdej projekcji filmowej towarzyszą warsztaty bądź spotkania z zaproszonymi gośćmi. Już 26 września o godz. 11.00 zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na projekcję filmu animowanego „Złoty koń” oraz na warsztaty robienia czekolady.

A czy Wy pamiętacie kultowe polskie bajki i ich bohaterów? Te kilka pytań, pokaże Wam co zapamiętaliście. Zapraszam do zabawy.

1. Kto jest najlepszym przyjacielem Misia Uszatka?

a) Króliczek
b) Zajączek
c) Prosiaczek

2. Gdzie mieszkał wróbel Ćwirek – bohater serii „Przygód kilka wróbla Ćwirka”?

a) w bocianim gnieździe
b) na strychu
c) w klatce

3. Jak nazywał się przyjaciel kota Filemona?

a) Bonifacy
b) Bazyl
c) Profesor

4. Jak ma na imię chłopiec z kreskówki „Zaczarowany ołówek”?

a) Paweł
b) Piotrek
c) Przemek

5. Jak się nazywała koleżanka Bolka i Lolka?

a) Tola
b) Ola
c) Basia

KATARZYNA JAGIEŁŁO