Od 6 września w Resursie Obywatelskiej będzie można podziwiać wystawę z reprodukcjami fotografii Juliena Bryana „Oblężenie Warszawy 1939”. Zapraszamy na godz. 12.00. Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszyła projekcja filmu „Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy 1939”.

7 września 1939 r. ostatnim pociągiem przyjechał do Warszawy amerykański fotograf, filmowiec i podróżnik Julien Bryan. Chciał zrobić kilka zdjęć zza linii frontu i bezpiecznie wrócić, nim wojska niemieckie dotrą w głąb kraju. Pozostał jednak w oblężonym mieście przez dwa tygodnie. Warszawę opuścił 21 września wraz z grupą obcokrajowców. Udało mu się wywieźć zdjęcia. Jeszcze w 1939 r. pojawiły się one na łamach najważniejszych zachodnioeuropejskich i amerykańskich gazet, w tym w „Time”, „Life”, „L’Illustration”, „The War Illustrated”, „Look”. W 1940 r. opublikował album Oblężenie.

Reprodukcje tych fotografii będzie można zobaczyć w Resursie Obywatelskiej. Podczas wernisażu zaprosimy na dyskusję, w której udział wezmą: dr hab. Sebastian Piątkowski z Delegatury IPN w Radomiu i starszy kustosz archiwalny Konrad Ślusarski z Archiwum IPN w Warszawie.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie ponadto projekcja filmu „Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy 1939”. Dokument Eugeniusza Starky’ego, za pomocą archiwalnych zdjęć autorstwa Juliena Bryana, przedstawia heroiczną walkę mieszkańców stolicy z niemieckim najeźdźcą. Z ogromną dokładnością i jednocześnie wielką odwagą osobistą Julien Bryan fotografował i filmował każdy szczegół z oblężenia Warszawy: budowanie barykad, bombardowane szpitale i kościoły oraz uciekinierów, którzy stracili dach nad głową.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapraszamy! Fotografie Juliena Bryana będzie można oglądać w Resursie do 9 września!

Źródło zdjęć: Julien Bryan, dzięki uprzejmości IPN Oddział w Radomiu